Toskana: Bisiklet, Şarap ve Selvi Ağaçları

Share

Henüz İtalya’nın çirkin bir bölgesini görmedim. Güneyde Sicilya adası, anakarada bulunan Puglia,  kuzeyde Alto Adige ve Lombardia bisikletle karış karış gezme fırsatı bulduğum yerler. Hepsi birbirinden güzel de özel seyahatlerdi.

Ağustos ayında tatil için destinasyon bakarken, daha önce bir çok kez gördüğümüz Toskana‘yı gravel bisikletlerimizle keşfetmeye karar verdik. Ağustos ayının sıcakları ile nasıl başa çıkarız diyorduk ama altın rengi tepelerin, bizi hafif bir rüzgar ile beklediğini gördük.

Toskana’yı araba kiralayıp gezmenizi tavsiye edenlere kulak asmayın. Toskana’nın kartpostal gibi manzaralarını arabanın camından izlemek yerine bisiklet üstünde deneyimleyin. Düz yol pek yok. Köyler ve şehirler tepelerin üstüne kurulu olduğu için rotalar hep bol çıkışlı e inişli. “Biz nasıl o kadar tepeyi çıkıp inelim” derseniz eğer, pedal destekli bir bisiklet (e-Bike) kiralamanızı ve zorlanmadan keyifli bir şekilde gezmenizi öneririm.

Çünkü güzel şeyleri ancak yavaşladığınızda görebilirsiniz.

Toskana Bisiklet Rotaları:

Montalcino – Pienza -Montepulciano – S. Quirico

Bu rota “ölmeden önce mutlaka görmeniz gerekenler” listesinin üst sıralarında. Tarihi Orta Çağ kasabaları, sonsuz üzüm bağları, göz alabildiğine zeytin bahçeleri, sıra sıra selvi ağaçları, ilkbaharda yeşil, yazın sarı bir halı ile kaplı tepeleri ile her metrekaresi ayrı güzellikte bir rota.

Biz bisiklet turuna Montalcino’dan başladık, Pienza’da kahve molası, Montepulciano’da öğle yemeği molası vedik ve San Quirico d’Orcia’da aperitivo yapıp turu Montalcino’da tamamladık.

Dört tarafı üzüm bağlarıyla çevrili bir tepenin üstünde bulunan Montalcino, dünyanın en iyi kırmızı şaraplarından Brunello’nun vatanı.

Rönesans mimarisinin doğa ile böylesine bütünleştiği güzeller güzeli Pienza, kartpostallardan tanıdığınız Toskana mazaralarına ev sahipliği yapıyor.

Şehrin terasından izlenen manzara nefes kesici. Pienza ayrıca “pecorino”nun (koyun peyniri) başkenti. Farklı yıllandırma sürelerine göre tadı farklı olan pecorinoyu mutlaka denemenizi (elbette bir kadeh kırmızı şarap eşliğinde) tavsiye ederim.

Orcia Vadisi (Val D’Orcia) geride bırakıp Valdichiana (chiana vadisi) bölgesine girdiğimizde sarı renklere bürünmüş tepeler yerini yeşile bıraktı.

 Benim için ünlü Siena şehrinin minyatürü olarak izlenim bırakan Montepulciano, diğer bir dünyaca ünlü kırmızı şarabın vatanı; Vino Nobile.

Sayısız termal kaynakların bulunduğu bölgede bir çok termal otel bulunuyor. Burnunuza sülfat kokusu zaten gelecektir.

Doğanın insan eliyle bu kadar mükemmel bir şekilde şekillendirildiği, kocaman bir bölgenin, sanki bir küçük bahçeymişçesine bütünsel bir peyzaja sahip olduğu, mimarinin doğayla bu kadar uyum içinde olduğu başka bir yer olduğunu sanmıyorum. Toskana, bu anlamda gerçekten benzersiz. Bu güzelliğin içinde yavaş ve sessiz bir şekilde bisikletle yol almak ise tarif edilmez bir deneyim.

Diğer köylere göre nispeten daha az turistik olan San Quirico d’Orcia‘nın merkezinde akşamüstü saatlerinde şarap eşliğinde peynirlerin tadına baktık. Bisikletin en sevdiğim yanlarında birisi, kalori hesaplamadan dilediğim kadar yemek yiyebilmek. Yeni yerlerde yeni lezzetler peşinde olmayı seviyorum.

Günün son ışıklarını ise Montalcino’ya geri dönmek için değerlendirdik.

Kilometre, irtifa farkı gibi bilgiler için Strava kaydı burada.

Toskana Bisiklet Rotaları:

Amiata Dağının Etekleri

Toscana’nın en yüksek dağı “heybetli” Amiata’nın eteklerinde daha az turist tarafından ziyaret edilen köylerin bulunduğu bir rotada pedalladık. Muhteşemdi.

700 mt rakımlı Monticello Amiata‘dan pedal çevirmeye başladık. Yolda böğürtlen yeme molaları vererek Arcidosso‘ya ulaştık. Amiata’nın en şirin dağ köylerinden birisi olan Arcidosso’nun tarihi merkezini hızla gezdik.

Su şişelerimizi meydanda bulunan çeşmeden doldurduk. Toscana’nın tüm köylerinde içme suyu için çeşmeler bulunuyor. Plastik şişelerdeki suya para vermeyin, çeşmeden doldurun. Kahve içmek için durduğunuzda ise kahveyi tezgahta ayakta için. Masaya oturup, kahvenin ayağınıza gelmesini isterseniz, biraz daha fazla para ödüyorsunuz.

Santa Fiora‘da kalenin surlarından içeri girdik çünkü İtalya’nın en güzel kalelerinden bir tanesi. Kalenin içinde mutlaka kısa bir tur atmaya değiyor.

Turistik rotalarda olmadığı için kendi halinde yaşayan insanların olduğu Abbadia San Salvatore öğle yemeği için çok uygun. Biz çok sevdik. Orcia Vadisini yüksek tepelerdeki yollardan izleyerek Castel del Piano‘ya ulaştık.

Rota mesafesi, irtifa farkı bilgileri için Strava kaydına bakabilirsiniz.

Faydalı Linkler:

Toscana Tourism ofisi harika bir site yapmış. visittuscany.com‘da her tür bisiklet tutkununa uygun rotayı bulabilirsiniz. Ayrıca Toskana Bisiklet Rotaları arasında çocuklu aileler ve şehir içi geziler için de öneriler bulunuyor.

E-Bike kiralamak için Montepulciano‘da urbanbikery.it ve bye.bike sitelerine bakabilirsiniz. Ayrıca rehberli turlar da düzenliyorlar. Siena‘da konaklıyorsanız ve günübirlik keşif gezisi yapmak isterseniz e-bike-toscana.com sitesinde hem rota hem de kiralık bisiklet bilgisi bulunuyor.

Benim seyahatlerimi instagram hesabımdan takip edebilirsiniz.

İtalya Seyahat Rehberi ve diğer İtalya’da bisikletle gezi yazıları için tıklayın.

3 Comments

Elif 03/09/2017 - 21:49

“Çünkü güzel şeyleri ancak yavaşladığınızda görebilirsiniz.” Bunu gercekten yapiyorsun! Birlikte gezmis gibi oldum. Bir sonraki turunuzu dort gozle bekliyorum.
Sevgilerimle,
Elif

Pınar Pinzuti 04/09/2017 - 10:58

Elif merhaba, taslakta bekleyen Lombardia bölgesinin gölleri var (Como vs). Gezmek kadar yazmayı da çok seviyorum. Yakında dağlar ve göller yazısını paylaşacağım. sevgilerimle

Oya 04/09/2017 - 17:49

Pınar, İtalya’nın müdavimi olarak Toskana Bölgesini geçen yıl 10 gün gezdim, ev kiraladık, araç kiraladık, malum ben bisiklet süremiyorum☺️ Toskana muhteşem bir rota… Kıvrılan yollar, üzüm bağları, kuleli köyler… Bence turist gibi değil, pazarına gidip alışveriş yapılarak, İtalyan komşularla dilini bilmesen de konuşurak yaşanması gerekir bu bölgede, sen de çok güzel yazmışsın…

Post Comment