Ara

Arjantin ve Amerika’nın En Yüksek Zirvesi Aconcagua

Gezi Yazıları

Arjantin ve Amerika’nın En Yüksek Zirvesi Aconcagua

Paylaş

2 Mayıs pazartesi günü Şili’nin başkenti Santiago’dan bisikletlerimiz ile yola çıktık ve Arjantin sınırından geçtik, cuma akşamı Mendoza’ya ulaştık.

Seyahatimizin en zorlu etaplarından ilkini geride bıraktık. Amerika kıtasının en yüksek zirvesi 6962 metrelik Aconcagua’yı yakından gördük ve bisiklet ile Ant Dağlarını batıdan doğuya geçtik. tırmandığımız en yüksek nokta 3185 metredeki geçit oldu ve geçidi aştıktan sonra Arjantin’e girdik.

Santiago’dan ayrılmadan önce şehir mezarlığına gittik . 1970 yılında halkın tercihi ile iktidara gelen sosyalist görüşlü Şili devlet başkanı Allende, 1973 yılında ABD destekli bir darbe ile iktidardan indirilip öldürülen Salvador Allende‘nin mezarına karanfil bıraktık.

Bir kaç günlük erzağımızı alıp önce kuzeye doğru pedal çevirmeye başladık. İlk gün her ne kadar otoyollardan kaçsakta her seferinde seçtiğimiz toprak yollar işte o kaçtığımız otobanda bitti. ‘Bisiklet ile girilmesi yasaktır’ tabelalarının önünden geçerken polislere el sallayarak otobandan yolumuza devam ettik. İlk durağımız sınırdan önceki en son yerleşim yeri LOS ANDES oldu.

Los Andes’ten sonra 70 kmlik tırmanış başladı. Saatte 8 km ile iki gün boyunca tırmandık. Ant Dağları çok farklı bir coğrafya. Sonbaharın son günlerinde altın renkli yapraklı yüksek ağaçlar 2000 metrenin üstüne çıktığımızda yok oldular. Bitki örtüsünün sıfır keskin kayalıkların arasında, gündüzleri masmavi, geceleri yıldızlarla dolu gökyüzünün altında pedal çevirdik. Şili ve Arjantin arasında mal taşımak için kullanılan bu yolu büyük kamyon ve tırlarla paylaştık.

Gündüzleri açık kalan yerlerimize iki kez güneş kremi sürdük, ancak havanın kuru olmasından dolayı dudaklarımızın çatlamasına engel olamadık. Gündüzleri hava sıcaklığı 25 dereceye kadar ulaşırken geceleri eksi derecelere düştü.

Bizimle aynı rotayı seçen fransız çift ile tesadüfen karşılaştık. 25 yaşındaki çift 15 ay boyunca tandem bisiklet ile seyahat edecekler. Akşamları birlikte  kamp yaptık.

3185 metredeki sınıra ulaştığımızda kendimizi güçtü ve yenilmez hissettik. Evet, başardık.

Arjantin’e geçtiğimizde artık iniş başlamıştı ancak karşıdan inen güçlü rüzgar hevesimizi kursağımızda bıraktı. Yokuş aşağı pedal çevirip de yorulmayı beklemiyorduk. İstediğimiz hızla olmasa da bir şekilde akşam saatlerinde Mendoza’ya ulaştık.

Cumartesi ve pazar gününü Mendoza’nın ünlü şaraplarının tadına bakarak geçreceğiz.

Yaptığımız toplam km: 500 km

En yüksek nokta: 3185 m

En alçak nokta: 597 m

Şansızlıklar: 3 kez lastik patladı, fotoğraf makinesinin koruyucu kapağı nehre düştü ve kayboldu, çantalardan biri hasar gördü, dış lastikte feci bir hasar (Amerikan markalarını deneyeceğiz bakalım).

Sizi fotoğraflarla baş başa bırakıyorum….

Tırmanıyoruz. 29. dönemeçten sonra saymayı bıraktık

Audrey&Olivier, fransiz cift tandem ile

Aconcagua tırmanışı sırasında hayatını kaybeden dağcıların mezarı

Aconcagua tırmanışı sırasında hayatını kaybeden dağcıların mezarı

arjantin

Portillo Gölü, 3000metre

muhteşem coğrafya

Puente del Inca’da çadırımızdan manzara

arjantin

camping

Arjantin

Arkamızda Aconcagua’nın zirvesi

Bir sonraki etap 163 km kuzeydeki  SAN JUAN