Ara

Bir bisiklet alın hayatınız değişsin

Bisikletizm Bisikletli Yaşam Güncel

Bir bisiklet alın hayatınız değişsin

Paylaş
bisiklet semra sultan

Bir bisiklet alın sokağa çıkın diyen ve bisikletle hayatı değişen Semra Sultan’ın hikayesi:

bisiklet semra sultanİzmir’e küçük kızımızın lise öğrenimi için gelmiştik, öğrenim bitince Manisa’ya geri dönecektik.Ev bulunup yerleştik okullar açıldı. Kızımız okula, eşim işine, ben ev de, hayatımız başladı rutinin de dönmeye. Doğduğum yerden ilk kez ayrılmıştım 47 yaşım daydım. Her zaman spor ufak da olsa hayatımız da olmuştur. Yürüyüş, trekking severek yaptık eşim Manisa’dan gelir bisiklet derneğinin etkinliklerine katılırdı. Ben lise de bırakmıştım bisikleti.

Bir yıl yalnızlıktan aklımı bozdum buralar da “hayalet gibiyim kimse beni görmüyor” diye ağlıyordum. Hala buradaki büyük şehir yalnızlığı beni çok üzer. Bisiklet yolunu yürüyüşlerim sırasın da görmüştü de cesaret edemezdim eğer mahalle fotoğraf sanatçımız Coşkun Timurel olmasaydı. Bir gün eşim kızım Coşkun çıktık bisiklet binmeye 3 km de 5 kez dinlenince moralim bozulmuştu dost Coşkun çok destek verdi “yürü yaparsın yavaş yavaş açılırsın” diye.

Bir hafta sonu zorlaya zorlaya gittiğimiz (zorlanan benim eşim iyidir bisiklette) Kaklıç köyün de denk geldiğimiz Egepedal bisiklet grubuna katıldık onların destekleri ile o yaz sürekli binince kas yapım güçlendi, özgüvenim arttı, mesafeleri daha rahat gitmeye başladım. Yavaş yavaş şehrin için de de korkusuzca gidip gelir oldum. Tüm bisiklet gruplarıyla tanıştık, uzun tur olan Gökova bisiklet turuna, Kapadokya bisiklet festivallerine katıldık. Görmediğimiz coğrafyalarda çok az masrafla ağırlandık, ülkemizin her yerinden bir sürü bisikletçi dostlar edindik.

Bisikletli aktivist grup olan Karşı Bisikletle yanlışlara bisikletle tepki koymalara koştuk.Trafik de biz de varız diye her ay yapılan bisikletli sokak eylemi olan Critical Mass’in kurucuları arasında yer aldık.

Karşıyaka bisiklet için çok uygun bir semt, her yere bisikletle gidiyoruz, bakkala, manava, dostlara, ulaşım aracımızdır. Otobüs paraları cebimizde, sağlığımız bedenimiz de kalıyor. Kapı önün de duran arabamız kullanılmamaktan kuş tuvaletine döndü 🙂

Ömrüme yüzlerce genç katıldı varlıklarından bahar yağıyor, onları “veletlerim”, bir yığın da güzel ruhlu yaşdaşım yağdı, onları da “velet ruhlularım” diye severim. Sadece 5 yılda bu şehir de kendimize yeni dostlar edinmemizin, yaşadığımız hayatın bu kadar güzelleşmesi, sağlıklı keyifli olmamızın tek nedeni “BİSİKLET“dir. Bisikletin hayatımıza kattıklarından dolayı Manisa’da ki evimizi sattık ve buraya dönmemek üzere yerleştik.

BİR BİSİKLET ALIN SOKAĞA ÇIKIN BIRAKIN HAYATINIZA GÜZELLİKLER DOLUŞSUN.

Bisiklet, Semra’nın bir de blog sahibi olmasına neden oldu: Semra’nın Sultanlığı

Sizin de hayatınız bisikletle birlikte değiştiyse, hikayenizi ve bir fotoğrafınızı gönderin, bisikletizm’de yayınlayalım.

Etiketler:
Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

  • 1

İlginizi Çekebilir

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *