Ara

bisiklet dostu şehirler

Bisikletizm Bisikletli Ulaşım

bisiklet dostu şehirler

Paylaş
bisiklet dostu sehirler

Bir önceki yazımda bir araştırmaya yer verdim ve ”bisiklet yollarının varlığı, bisiklete binerlerin sayısını arttırıyor’‘ dedim. Bu yazımda ise bazı bisiklet dostu şehirlerden örneklere yer veriyorum. Bisiklet dostu yönetimlerin sayesinde,

bisikletli ve bisiklet  dostu şehirler:

1- Utrecht, Hollanda

Amsterdam, bisiklet denilince ilk akla gelen şehir ve bu konuda çok populer ancak hemen güneydoğusunda bulunan Utrecht, bisikletlilerin hayatlarını kolaylaştırmak ve gerçek bir konfor sunmak için canla başla çalışıyor. Dünyanın en büyük bisiklet park yeri, tam 12500 park yeri, Utrecht’te bulunuyor. Kentteki ulaşımın %50’si bisikletle gerçekleştiriliyor.

Utrecht, bisiklet park yeri

Utrecht, bisiklet park yeri

2- Sevilya, İspanya

”İnsanları bisiklet binmeye ikna etmek yüzyıllar sürer” diyenlere cevabı Sevilya veriyor.

Kentte bir yıl içinde 130 kilometre bisiklet yolu yapıldı ve bu yatırımın asıl amacı günde tam dört kez yaşanan ”rush hour” trafiğini hafifletmekti (sabah,akşam, siestaya gidiş ve dönüş). 6 yıl içinde bisikletle ulaşım oranı %0,5’den %7‘ye yükseldi. Bu başarının en büyük ortağı ise bisiklet paylaşım sistemi Sevici.

Sevilya, bugün diğer kentlere örnek gösterilen sonuçlar getirdi.

3- Montreal, Kanada

Paris ve Londra’yı rol-model olarak gören Montreal, bisikletli ulaşım konusunda ilk yatırımları yapan kuzey Amerika kentlerinden birisi. 650 km bisiklet yolu yapıldı ve vatandaşlardan ”arada sırada” bisiklete binmeleri istendi. İnsanlar bu teklife olumlu cevap verdiler ve beklenenden daha çok insan bisiklet yolunu kullanmaya başladı (hava sıcaklığının 10 C’yi geçmediği bir bölgeden bahsediyoruz). Altyapı çalışmaları ve bisikletlilerin güvenliği konusunda belediye daha hızlı yol almak durumunda kaldı ve bu ”beklenmedik” talep herkesi sevindirdi.

4-Kopenhag, Danimarka

Danimarka’nın başkentinde, nufüsün yarısından çoğu işyerine ve okula bisikletle gidiyor. Kentteki bisiklet sayısı, insan sayısından daha fazla. Şehri ziyarete gelen turistler içinde kenti bisikletle gezme imkanı en uygun olanı. Şehir  kompakt ve otomobil trafiği ürkütücü değil.

Danimarkalılar, ne yaptıklarından eminler ve bisikletli ulaşım konusunda dünya çapında söz sahibi olmayı da hak ediyorlar. Ülke, bisiklet yolları konusunda kendini aştı ve bundan sonraki misyonunu ”bisiklet dostu dünyanın oluşumu” olarak belirledi.

Bisiklet konusunda denenmedik, yapılmadık proje bırakmadılar ve şimdi tecrübelerini bizim gibi ”otomobil sevdalısı” ülkelerle paylaşmaya hazırlar.

5- Berlin, Almanya

Danimarka ve Hollanda kadar reklamları yapılmasa da Almanya’nın bir çok şehri bugün bisikletli ulaşım için güvenli ve konforlu yollar sunuyorlar. Bisikletliler için özel yollar ve trafik ışıkları, onların gidecekleri yere en hızlı şekilde ulaşabilmeleri için tasarlanmış.

20 yıl öncesine oranla bugün bisikletli ulaşım kent genelinde  %13’lerde, şehir  merkezlerinde ise %20.

Almanya gelince aklımıza otomobil üreten, karlı kış ayları ile ünlü, en verimli toplu taşım imkanını sunan ülke gelir. Ancak Almanya bugün bisikletli ulaşım konusunda da ilk sıralara oynuyor.

6- Portland, ABD 

2010 yılında alınan bir karar ile şehrin 2030 yılına kadar bisiklet dostu olmasına karar verildi ve bu konuda her yıl yeni projeler hayata geçiriliyor. Şehirdeki bisikletli sayısı arttıkça daha fazla bisiklet park yeri inşa ediliyor ve otomobillerin hız limitleri düşürülüyor.

Portland, bisiklete binmeyi özendirmek için her yıl yarışlar ve festivallere ev sahipliği yapıyor.

Portland, bisiklet festivali

Portland, bisiklet festivali

7- Tokyo, Japonya

Dünyanın en kalabalık şehri Tokyo’da ulaşımın %14’ünün bisiklet ile yapılmasının bazı pratik nedenleri var :

Otomobil almaya gücünüz yetse bile şehirde bir park yeri sahibi olmak gerçekten bir servet gerektiriyor. Her ne kadar süper efektif bir toplu taşım ulaşım ağları olsa da kısa mesafelerde bisiklet daha hızlı.

Bisiklet yolları yok ancak bisikliler kaldırımları kullanıyorlar ve bu yasal. Sürat yapamadıkları için New York veya Londra’da gördüğümüz lycra şortluları burada görmek mümkün değil. Yayalarla hemen hemen aynı hızda ilerledikleri için yayalar ve bisikletliker ”sessiz” bir anlaşma yapmışçasına uyumlu bir şekilde bu çok kalabalık ve çok yoğun şekilde hayatta kalmaya çalışıyorlar.

kaldırımı paylaşan Tokyo'lular

kaldırımı paylaşan Tokyo’lular

8- Bogota, Kolombiya

Listenin sonunda ne yazıkki Türkiye’den değil, uzaklardan, Güney Amerika’dan bir şehir yer alıyor.

Bogota, deniz seviyesinden 2600 metre yükseklikte, 9 milyon kişiyi barındıran, hava kirliliği ve yoğun trafiğe rağmen, kuzey Avrupa ülkeleri ile aynı listeye girebilen başarılı bir örnek. Kentte ulaşımın %5′i bisikletle gerçekleşiyor.

Bogota, diğer hiçbir kentin yapmadığı birşey yaptı ve pazar günleri şehri motorlu tafiğe kapattı. Hayır, yılda bir gün değil, senenin her pazar günü. Bu proje insanları bisikletle barıştırdı ve bisikletin kullanım oranını kısa bir süre içinde arttırdı.

Avustralya çok sistematik bir şekilde bisikletli ulaşım stratejik planını uyguluyor ve bilimsel verilerle ilerliyor. Yakında bu listede Avustralya’dan şehirlerin isimlerini de göreceğiz.

Etiketler:
Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

  • 1
Önceki Yazı

İlginizi Çekebilir

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *