Ara

Bisiklet Gezgini: bisikletle yolculuk dükkanı

Bisiklet Kültürü Bisikletizm Güncel

Bisiklet Gezgini: bisikletle yolculuk dükkanı

Paylaş
bisiklet gezgini dükkan

Uygun zamanı bekliyorduk, bir kaç kez denedik ama sonunda gerçekleştirdik. Bisiklet Gezgini’nin davetlisi olarak dün İstanbul’da bir söyleşi konuğu oldum. Güney Amerika bisiklet turumuzun fotoğraflarını ve hikayelerini paylaştığım sunumda, işlerinden istifa edip “gezmeye giden” bir çiftin, yani bizim tur öncesi ve sonrasında yaşadıklarımızı anlattım.

bisiklet gezgini soylesi-bisikletim

bisiklet gezgini soylesiden-bisikletim-blog

Bisikletle Yolculuk Dükkanı/Bisiklet Gezgini‘nin dört ortağı var. Bisiklet Gezgini’nde çalışan herkes bisikletle yolculuk yapar kuralına sadık kalıyorlar ve ortaklar dükkanın işlerini paylaşıp dönüşümlü olarak bisikletle yolculuk yapıyorlar.

Ortaklardan Seçil ve Alexios, sunumdan bir gün önce beni  evlerinde ağırladılar ve kendimi evimde hissetmem için ellerinden geleni yaptılar. Üstüne benim onlarca soruma sabırla cevap verdiler: nasıl tanıştınız, ne zamandır bisiklete biniyorsunuz, bisikletle nerelere gittiniz, dükkanın yabancı ziyaretçileri sizi nasıl buluyor vs..

secil-oznur-bisikletgezgini-bisikletim-blog

Seçil hikayeyi anlatıyor Alexios da arada araya giriyor ” Duvarların arasında, her pazartesiden, cumayı beklemekle geçen bir ömrün içinde duran hayatlar yaşıyorduk. Başak haydi gidiyoruz dedi. Seçil rotaları hazırladı. Alexios ekipman işini halletti. En çok yıldızı kim kaydıracak yarışı yapmaya, en renkli kareleri fotoğraflamaya, bu yokuşu çıkarız be! gazını vermeye, zirvelerin bulutlarına karışmaya, en egzotik hayvanlara yaklaşmaya, en tropik meyveleri hüpletmeye  Asya bisiklet turuna çıktık ve Tayland, Laos, Kamboçya’da pedal çevirdik”.

Bisiklet Gezgini – Bisikletle Yolculuk Dükkanı

Kurumsal hayatlarına veda edip bisiklet turuna çıkarken döneceklerinde ne yapacaklarını çok iyi biliyorlardı. Bir bisiklet dükkanı açacaklardı ve bu bisiklet dükkanında sadece bisikletle yolculuk yapan kişiler çalışacaktı.

bisikletgezgini-bisikletim-blog

Asya turundan döndükten sonra Kadıköy’de sakin bir sokakta mağazalarını açtılar ve mağazaya önce bir kütüphane kazandırdılar. Baktılar ki bisiklet konulu türkçe kitap yok denecek kadar az, o zaman bisiklet konulu yabancı yayınların çevirilerini bastırttılar. Örneğin, Bisiklet Sihirbazı: bol çizimli, su geçirmez  bisiklet tamir kitabı. Sattıkları herşeyi test ettikleri için ekipmanları kullandıkları turlar düzenlediler hatta bu turlara herkesi davet ettiler.

bisiklet gezgini soylesi-bisikletim-blog

Bir yandan dükkanı Koga, Santos, idworks’ün tur bisikletleri ile doldururken bir yandan da tur bisikletçilerine bir kürsü ve mikrofon sundular. Haftada bir gün yaptığı turları anlatan bisikletli gezginler, diğer bisikletlilere ilham veriyorlar. Kısa ve uzun turlara çıkmak isteyenler için bakım-tamir ve servis konusunda eğitimler veriyorlar.

Bisiklet Gezgini, bisiklet eylemlerine, bisikletlilerin güvenliği konusundaki platform ve oluşumlara destek oluyor. Bir bisiklet dükkanı değil, gerçek bir bisikletli evi aslında burası.

2 Aralık’ta yağmura aldırış etmeden işlerinden çıkıp bisikletleri ile sunumuma gelen herkese tek tek teşekkür ederim. Bisiklet Gezgini’ne ise bana sıcacık evlerinin ve dükkanlarının kapılarını açıktıkları için minnettarım.

Wordsworth ruhumuzu dinlendirecek duygular hissedebilmek için doğada yolculuk etmemiz gerektiğini söylemiş. Herkesin bu duyguları hissedebilmesi dileğiyle, Pınar

Etiketler:
Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

  • 1

İlginizi Çekebilir

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *