Ara

Bisiklet Gezgini Kadınlar

Bisikletizm

Bisiklet Gezgini Kadınlar

Paylaş
secil oznur yakan

Bisiklet ile dünya turu yapanlar sadece erkekler değiller. Bisiklet Gezgini Kadınlar da var; hem de Türkiye’den.

Annie “Londonderry” Cohen Kopchovsky,  1894 senesinde 15 ay sürecek bisiklet turuna çıktığında 24 yaşında, evli ve iki çocuk annesiydi. Bisikletle dünya turu yapan ilk kadın olarak tarihin sayfalarına ismini yazdırdı ve ardından bir çok kadına da ilham verdi

Bisiklet Gezgini Kadınlar dünyayı geziyor

Hülya Koç‘u bir çoğunuz tanıyorsunuz. Güney Amerika’da tek başına yaptığı tur ve ardından kitap olarak bastırdığı günlüğü bir çok kadını (ve erkeği) cesaretlendirmiş olmalı.

Dünyayı, insanları, yeryüzünü, bitkileri, hayvanları tanımak ve hissetmek için bisikleti bir araç olarak gören İnci Sarıhan ve eşi Soner 2005’den beri iki kişi, 2011’den itibaren de oğulları minik gezgin Tibet Çınar ile dünyanın farklı ülkelerini bisikletle keşfediyorlar.

Elif Uzer, İstanbul’ da sıradan bir iş hayatı sürdürürken bir gün canına tak edip işinden istifa edip bisikletle yollara çıkıyor. Şu an Ekvator’da, yolculuğunu facebook sayfasından ve blogundan takip edin derim.

Seçil Öznur Yakan ve Başak Bulut ise 2012’de Tayland, Laos ve Kamboçya bisiklet turu yaptıktan sonra her yıl yoğun iş tempolarına rağmen fırsat yaratıp yabancı ülkeleri bisikletle geziyorlar. Seçil’in yazılarını bisikletgezgini‘nde Başak’ın hikayelerini ise 700binkm‘den takip edebilirsiniz.

secil oznur yakan

Seçil Öznur Yakan- Bisiklet Gezgini

Filiz Gülez,  Rüzgar Benli ile 2014 yılında 17 Avrupa ülkesini bisikletle dolaştı. Filiz ve Rüzgar, turdan döner dönmez İstanbul’da ekolojik prensiplere dayanan Bisikletli Sahaf’ı kurdular ve İstanbul içinde bisikletle kitap teslim ettiler. Ekolojik Kütüphane projelerinde atıl durumdaki kitapları toplayıp okullara bisikletle götürüyorlar. Anadolu’nun köylerini kapsayan Tohum ve Masal Turu’nda ise köyleri gezerek atalık tohum toplayıp bunları şehirdekilerle paylaşıyor, aynı zamanda unutulmak üzere olan masalları kaydediyorlar. Filiz ve Rüzgar’ı www.bisikletlisahaf.com’dan takip edebilirsiniz.

Gökben Bağcı Ayme, eşi Nicolas ile Nisan 2014’de bisikletle 4 yıllık bir balayına çıktılar. Onlarca ülke, binlerce kilometreyi geride bıraktılar. Onları frogsonwheels.net isimli sitelerinden izleyebilirsiniz.

İşim Gücüm Gezmek diyen Hale Sargın, işinden istifa edip bir yıl önce yollara düştü. Bugün bisikletiyle Güney Amerika’da kuzeyden güneye doğru yol alıyor.

İki yıl önce Elif Yiğit, geçtiğimiz yıl ise Sezin Darende,Güneydoğu Asya’nın gezmedik yerini bırakmadılar. Gizem Dalgıç, Anadolu’da tek başına tur yapanlardan; eminim yakında ondan bir dünya turu haberi gelecek. Bu yazıyı keşfettiğim bisikletli kadın gezginlerin isimleriyle güncellemeye devam edeceğim.

bisiklet gezgini kadinlar

Bir de ben varım. Kemal Kaya, Yolda Olmak isimli blogunda ilham veren 10 Kadın Gezgin listesinde bana da yer vermiş.

Kadınları takip edin derim!

Etiketler:
Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

 • 1

İlginizi Çekebilir

3 Yorumlar

 1. Bu blog’u okumaya devam edersem sanırım işimden istifa etmem gerekecek. 😉

  Cevapla
  1. bisikletim 21/11/2014

   Merhaba Deniz, bu eski mesaj gözümden kaçmış ve cevap vermemişim. Blog’u okumayı bıraktın mı yoksa işinden mi istifa ettin?
   selamlar, Pınar

   Cevapla
 2. Ömer Koç 15/02/2016

  Bisikletli bayan ve arkadaşlara selamlar imreniyorum sizlere bende kendimce binmeye çalışıyorum amma inşallah başarabilirim

  Cevapla

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *