Ara

Bisiklet Moralimizi Yükseltiyor

Bisikletizm Bisikletli Yaşam

Bisiklet Moralimizi Yükseltiyor

Paylaş
bisiklet moralimizi yukseltiyor

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre bisiklet moralimizi yükseltiyor. Bisiklet, ruhumuza iyi geliyor ve hislerimizi derinden etkiliyor.

bisiklet moralimizi yukseltiyor

Bisiklet Motive Ediyor

Aviva.co.uk, İngiltere’de iki bin yetişkinden oluşan bir grup üzerinde yaptığı araştırmada işe bisikletle gelen kişilere sürüş sonrasında işyerindeki motivasyonlarını sormuş ve çeşitli cevaplar almış.

Yürüme dahil olmak üzere diğer işten eve ulaşım şekillerine nazaran işe bisikletle gelenlerin yaklaşık olarak dörtte biri (%24) işyerinde motivasyonlarının yüksek olduğunu belirtmiş. Bu oran otobüsle yolculuk edenlerin (%12) iki katı, araç sürücülerinin üç katı (%8) ve tren ve metro kullanıcılarının (%6) dört katıdır.

bisiklet moralimizi yukseltiyor

Bisiklet Moral Yükseltiyor

İşyerinde motivasyonun yüksek olmasının yanı sıra, işe bisiklete gelenlerin %53’ü bisikletli ulaşımın genel ruh hallerini iyileştirdiğini söylemiş; işe yürüyerek gelenler %38’lik oran ile ikinci sırada yer almış. Bu oran işe otobüsle gelenlerde %9, araç sürücülerinde %14, trenle gelenlerde %9’dur.

bisiklet moralimizi duzeltiyor

“Araştırmamıza göre bisiklet üzerinde olmayı ve kendi gayretinizle işe gitmeyi istemeniz durumunda bu, fiziksel sağlığınızla birlikte moralinizi yüksek tutacaktır.”

Bu sonuçlar hakkında Aviva UK Sağlık Direktörü Dr. Doug Wright, eve ve iş arasındaki yolculuk şeklimizin masaya oturduğumuz andaki hissiyatımız üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olduğu açıklamasını yapıyor.

Sağlıklı ve formda olma hissi ve yolculuk maliyetlerinde sağlanan yüksek tasarruflar,   bisikletçilerin yukarıda belirtilen motorlu taşıt sürücüleri ve metro/tren yolcularına göre tasarruf sağlayarak elde ettikleri diğer kazanımlardır.

Elbette bu çalışma, bizler için zaten daha önce bildiğimiz şeyler konusunda kanıt sunuyor, fakat araştırma sonuçları ile tetikleyebileceğimiz belediyelerimiz, “İşe Bisikletle Gidiyorum Günü/Haftası” (bike to work day) gibi kampanya ve girişimlerle daha fazla insanı bisikletle buluşturmak için çözümler üretebilir.

Etiketler:
Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

 • 1

İlginizi Çekebilir

4 Yorumlar

 1. Sema GÜR 17/03/2016

  Okula arabasıyla gelen tüm arkadaşlarım sinir stres içinde.Eminim şahidim…

  Cevapla
 2. taco 14/04/2016

  Bu berbat şoförlerin olduğu ve bisiklet yollarinin hayal olduğu bir ülkede cok da moral veren birsey değil bisiklet.Huzuru sadece bisiklet yolunda iken bulabiliyor insan.işe gidiş geliş stress yükü!

  Cevapla
 3. Elif 21/07/2016

  Ben de artık işe bisikletle gidiyorum, içimde yılların özlemi ve büyük bir mutluluk var. Hakikaten ruhuma çok iyi geliyor. Araçların trafikteki yardımseverliği gerçekten çok şaşırtıcı.

  Cevapla
  1. Pınar Pinzuti 22/07/2016

   Bunu duyduğuma çok sevindim. Bisiklet, gerçekten ruha çok iyi geliyor. Bence bisiklete binenlerin olumlu tavırları, çevrelerini de etkiliyor. selamlarımla, Pınar

   Cevapla

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *