Ara

CycleLogistics – Bisikletli Kurye ve Lojistik

Bisiklet Ekonomisi Bisikletli Yaşam

CycleLogistics – Bisikletli Kurye ve Lojistik

Paylaş
bisikletli kurye lojistik

CycleLogistics yani bisikletli kurye hizmeti ve kargo bisiklet ile yük taşımacılığı üzerine AB ülkelerinde yapılan araştırmaların sonuçlarını okurken, ülkemizdeki çok değerli bir kaynağı ne kadar az kullandığımızı düşünmeye başlamıştımki tam bu sırada gözüm başka bir habere kaydı: “havadan drone ile teslimat başladı”.

Amazon e-ticaret sitesinin, müşterilerinin siparişlerini drone ile havadan teslim etme testleri yaptığı haberini okuduktan sonra benim aklıma ilk gelen gökyüzünün sadece bize ait olmadığı ve havadaki drone trafiğinin kuşları nasıl etkileyeceği….

bisiklet kurye teslimatGezegen, bugün tamamıyla bize aitmiş gibi onu tüketiyoruz ve bırakalım hayvanları, kuşları, balıkları bizden sonra gelen insan neslini bile düşünmüyoruz. O saçının teline kıyamadığımız çocuklarımıza soluyabilecekleri temiz bir hava bırakmak için ne yapıyoruz? Bireysel çabalar? Kitlesel faaliyetler? Ülkelerarası anlaşmalar?

bisikletli kurye izmir

Hayat seçimlerden oluşuyor. 

Sabah içtiğimiz kahve bardağından (plastik, kağıt, porselen), işe/okula giderken kullandığımız ulaşım aracına, çöp atma alışkanlıklarımıza kadar. Her an, her adımda bir seçim yapıyoruz ve zamanla seçimlerimiz alışkanlıklara dönüşüyor.

İki durak için otobüse binmemek, yürüme alışkanlığını beraberinde getirirken, plastik kullanımını azaltma kararı mahalle pazarından alışveriş alışkanlığını doğuruyor.

Alışkanlıklarımızı zaman zaman gözden geçirmeliyiz. Alternatifler doğmuş olabilir, yeni seçimlerimiz neden yeni alışkanlıklarımız olmasın? Hatta bu alışkanlığımız gezegene zarar vermiyorsa, o zaman çevremizdeki dostlarımıza da bulaştırmakta hiç sakınca yok.

bisikletli kurye

Bisikletli Kurye Kullanalım mı?

Sevgili bisikletizm okuyucusu, belki bir kamu kuruluşunda veya özel sektör şirketinde çalışıyorsun. Çalıştığın yerdeki kurye ve kargo trafiğini görüyorsun. Şehir merkezindeki evrak/kargo hareketinin %50’sinin bisiklet ile yapılabileceğini söyleseydim, gidip patronunla konuşup onu bisiklet kurye ile çalışmaya ikna eder miydin?

bisiklet kurye serkan ercan

İstanbul, İzmir, Bursa, Isparta, Edirne, Eskişehir ve İskenderun’da bisiklet kurye hizmeti var. talebin artması ile Türkiye’nin her yerinde bisikletli kuryeler olabilir.

PTT‘ye eposta gönderdim. Mahalle arasındaki teslimatları neden bisikletle yapmıyorsunuz dedim. “Bisiklet yolu yok” dediler. Belediyeye “kurum içi binalar arasında yapılan evrak gönderme işlerinizi neden bisikletle yapmıyorsunuz” dedim. “Bisiklet kurye yok” dediler.

Hani biz değişim istiyoruz ya. İşte aslında o değişim biziz! Şu an şimdi burada. Değiştirmek için yaptığımız her çalışma, değişime hizmet edecek. Belediye’ye bisiklet yolu yapın, evraklarınızı bisiklet kurye ile fosil yakıt kullanmadan ve benim verdiğim vergileri çarçur etmeden gönderin diyeceğiz. Türkiye’nin en büyük bisiklet fabrikası Accell Bisiklet, PTT’nin kapısına dayanacak ve birlikte ürün geliştirecekler. İhtiyaçlara uygun kargo bisikletler üretilecek. İşbirliği, sinerji doğuracak.

Bankaların, sigorta şirketlerinin, muhasebecilerin bisikletli kurye ekipleri olacak. Şehir merkezlerindeki motorlu araç trafiği azalacak, etrafımızda “kırmızı yanaklı biraz terlemiş ama sağlıklı” insanlar olacak. Üniversite öğrencileri için part time çalışabilecekleri imkanlar doğacak.

Kapımızı kafasında kask, yüzünde kocaman bir gülümseme olan kuryeler çalacak.

Yollarda daha çok bisikletli olduğu için, otomobil şoförleri dikkatli olacaklar. Kazalar azalacak. Yaralanma ve ölüm oranları düşecek.

Ama en önemlisi ne biliyor musunuz? Şehirlerdeki bizi çok bunaltan motor gürültüsü ve korna sesi azalacak.

Bu yazıyı okuduktan sonra patronunu bisiklet kurye ile çalışmaya ikna edenler lütfen mesaj atın. Firmanızın duyarlı hareketini bu sayfada paylaşmak isterim. Nasıl insanlar birbirlerine ilham veriyorsa şirketler de birbirlerine ilham verebilirler.