Ara

Cycling Challenge Türkiye

Bisiklet Kültürü Bisikletizm

Cycling Challenge Türkiye

Paylaş
Cycling Challenge

European Cycling Challenge – ECC2015, şehirde bisiklete binen takımlar arası yapılan bir yarışma. Aslında belediyelerin birbirlerine bir “meydan okuması” olarak da tanımlayabiliriz. Her yıl 1 – 31 Mayıs tarihleri arasında yapılan bu yarışmada “bisiklet ile yapılan kilometreler” toplanıyor  ve en çok pedal çeviren belediye yarışmayı kazanıyor.

Avrupa kentleri arasında dört yıl önce başlatılan bu “meydan okuma”ya bu yıl ilk kez Türkiye’den bir belediye dahil oldu: Ankara’dan Çankaya Belediyesi.

Bisikletle yapılan – spor amaçlı olanlar dışında- tüm sürüşlerde yapılan kilometreler (işe, okula, alışverişe, sinemaya gitme vb) kabul görüyor.

Yarışmaya bireysel değil takım olarak (belediye) başvuru yapıldıktan sonra katılımcılar akıllı telefonlarına ücretsiz olarak indirdikleri bir uygulama ile yaptıkları kilometreleri kayıt altına alıyor ve toplamaya başlıyorlar. Yarışmaya katılan tüm belediyelerin yarışma boyunca topladıları kilometreler websitesinde gerçek zamanlı olarak yayınlanıyor.

Aynı şehirden birden fazla belediye katıldığında kent içindeki meydan okuma eğlenceli bir hal alıyor.

cycling challenge türkiye

2014 yılında yarışmaya katılan toplam 14 milyon milyon kişinin yaşadığı  32 şehirde,  17 bin bisikletçi, Mayıs ayı boyunca 1.5 milyon km pedal çevirdi.

Yarışmanın çevresel etkilerine de değinmeden geçemeyeceğim: Yarışmaya katılan kentlerde bir ay boyunca karbon ayakizi düşürüldü ve  180 ton daha az  CO2 salınımı gerçekleşti.

Cycling Challenge

 

İzmir ve İstanbul’un cycling challange etkinliğine katılmamasının nedeni nedir?

Belediyelerimizin etraflarında ne olup bittiğinden haberdar olmaması, ulaşım biriminin yaya ve bisikletlileri ulaşım planlarına dahil etmemiş olması ve dünya çapında hayata geçirilmiş başarılı projelerden örnek almayı aklına getirmemesi dersem çok ileriye gitmiş olur muyum?

Bu yarışmaya sadece belediye ve valilikler başvuru yapabiliyor ve yarışmanın kazançları düşünüldüğünde başvuru bedeli olan 2000 Euro’nun her belediye için karşılanabilecek bir rakam olduğunu düşünüyorum.

Çankaya Belediyesi’ni tebrik etmekten başka ne yapabiliriz…

_________________________________

Mayıs 2015’de Avrupa’dan onlarca kentin katılımı ile gerçekleşen Cycling Challange sırasında 2 milyon km’den fazla pedal çevrildi. İlk 3 sırada Polonya var.  Birinci Gdansk/Polonya’da 451bin km, İkinci Wroclaw/Polonya’da 334bin km, Üçüncü Warszava/Polonya’da 193bin km bisiklet kullanıldı. Türkiye’den katılan tek belediye Çankaya Bedediyesi ise 24.sırada yer aldı.

Etiketler:
Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

  • 1

İlginizi Çekebilir

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *