Ara

Denge Bisikleti TayTay 

Bisikletizm Bisikletli Yaşam

Denge Bisikleti TayTay 

Paylaş
tahta bisiklet denge bisikleti

Çok yakın arkadaşım Tanja, kızı Emma’nın 18 aylıkken denge bisikleti üstünde çekilmiş fotoğraflarını gönderdiğinde, fotoğraftaki o ahşap ve şirin bisiklete bayılmıştım. Almanlar ne güzel şeyler yapıyor demiştim; Emma, daha doğru düzgün cümle bile kuramazken, iki tekerlek üzerinde annesiyle birlikte bisikletle alışverişe gidebiliyordu.

denge bisikleti tay tay çocuk bisikleti

Zincir ve pedalları olmayan denge bisikletinin çocukları yormadan bisiklet sürmeye hazırladığını öğrendiğim ve beklemeye başladım. Arkadaşlarımdan biri çocuk sahibi olsa de bu güzel bisikleti hediye etsem diye fırsat kolladım. Kuzenimin oğlu Atlas doğduğunda ise yürümeyi öğrenmesini iple çektim. Atlas hemen yürümeyi öğrensin diye hepimiz elimizden geleni yaptık ve o koşmayı, tırmanmayı, atlamayı, zıplamayı çok sevdi. İkinci yaş günü geldiğinde ben Atlas’dan daha heyecanlıydım. Acaba Atlas denge bisikletini beğenecek miydi?

Emma’nın bisikletinin Türkiye’deki ismi Tay Tay. İzmir’de küçük bir atölyede üretiliyor. Ahşaptan yapılan bisikletlerin tamamı el yapımı. Plastikle dolu dünyada, tahta bisikletler hem çevre dostu hem de çocuklar için çok pratik. Hafif bir malzemeden yapıldığı için çocukların bisikleti kaldırıp indirmeleri çok kolay, sert köşeleri ve çıkıntıları olmaması ise çocuk bisikletten düştüğünde bisiklet onu yaralamıyor.

denge bisikleti-taytay-

TayTay’ın sahibi Mustafa, yıllar önce oğlu Ege için bisiklet araştırırken onun gelişimi için en uygun bisiklerin denge bisikleti olduğuna karar vermiş ve Ege’ye bir tane almış. Ege’nin yaşadığı tecrübeyi başka çocuklar da yaşasın istemiş ve 2014 yılında İzmir’de TayTay atölyesini kurmuş. Mustafa’nın vizyoner bir insan olduğunu biliyordum. Kendisini Bisiklet Sempozyumunda dinlemiş ve İzmir Bisiklet Derneği’ni oğlu Ege 1 yaşındayken kurmasındaki amacının bir gün oğlunun sokakta tek başına güvenli bir şekilde bisiklet binebileceği bir şehir yaratmak olduğunu söylemişti.

Google’da yaptığım kısa bir araştırmanın sonucunda bisikleti online olarak sipariş verdim ve ertesi gün sorunsuz bir şekilde teslim aldım. Atlas’ın doğumgününe hala bir hafta vardı ve tay Tay bizim evin başköşesinde sahibiyle buluşmayı bekliyordu.

Atlas, hali hazırda 3 aydır Tay Tay kullanıyor. Ailecek gittikleri her yere bisikleti ddenge bisikletie götürüyorlar (park, arkadaş ziyareti, AVM vs). Sele boyu, Atlas’ın boyu uzadıkça yükseliyor, gidonun sıkılığı ise Atlas pratik tecrübesi arttıkça gevşetiliyor. Başlarda gidonun daha sıkı olması, ön tekerin kontrolsüz bir şekilde sağa sola yatmasını engelliyor, çocuk büyüdükçe ve bisiklete alıştıkça, gidonun vidası gevşetiliyor ve daha esnek bir hale getiriliyor. Bisikletin sele ve gidonundaki bu ufak değişiklikleri yapmak için babanın bir bisiklet uzmanı olması da gerekmiyor. Çocuklar için en iyi bisikletin denge bisikleti olduğunu düşünüyorum. Bu konuda Avrupalı’lar çoktan bir sürü araştırma yapmışlar. Çocukların denge bisikleti ile önce “denge”yi ve bisiklete hakimiyeti öğrenmeleri sonra pedallı bisiklete geçmeleri  daha etkili. Bisikletin arka tekerleğinin iki yanındaki destek tekerlekleri veya üç tekerlekli bisikletler, çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlıyor olabilir ama bir yandan da tembelleştiriyor olamaz mı?

Denge bisikleti çocukların bedenlerini kontrol etmesine, koordinasyon ve kondisyon kazanmalarına yardımcı oluyor. Denge kuran çocuğun bir süre sonra kendine güveni artmaya başlıyor.

Denge bisikletine 18 aylıkken başlayan bir çocuk 6 yaşına kadar selesini yavaş yavaş yükselterek aynı bisikleti kullanabiliyor.

Neden aileler çocuklarına denge bisikleti alıyor?

ABD ve Avrupa’da ailelerin çocukları için denge bisikletini tercih etmelerinin nedenleri kısaca:

  • Çocukların kolaylıklar denge kurmayı öğrenmeleri
  • Çocukların stres yaşamadan bisiklete binmeyi öğrenmeleri
  • Rahat, hafif ve kullanım kolaylığı sayesinde çocukların yorulmadan uzun mesafede bile bisiklet kullanabilmesi
  • Sele ve gidon ayarlarının kolaylıkla yapılabilmesi
  • Çocuk büyürken bisikletin de büyüyebilmesi
  • Çocukları pedallı bisiklet kullanımına hazırlaması
  • Destek tekerleklerine ihtiyaç duyulmaması
  • Estetik olması

tahta bisiklet denge bisikleti

Etrafınızda küçük çocuğu olan tanıdıklarınıza denge bisikletinden bahsedin. Atlas gibi diğer çocuklar da ayakları yere basan, dengeyi kendi başına öğrenen bireyler olsunlar.

Atlas 6 yaşına gelince ne mi olacak? Tabiki bisiklete pedal takılacak ve o da yüzünde rüzgarı hissedip yorulmadan bıkmadan bisiklete binecek. Belki bir gün bisikletle dünya turuna çıkacak.​

[instagram-feed]

Etiketler:
Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

  • 1

İlginizi Çekebilir

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *