Ara

Dünyanın 7 Harikası

Bisikletli Ulaşım Gündem

Dünyanın 7 Harikası

Paylaş
dunyanin 7 harikasi Cykelslangen

Bisiklet Kullanıcıları için Dünyanın 7 Harikası

Otomobil sahibi olmanın gereksiz(hatta bir işkence) olduğu bir şehir var: Danimarka’nın başkenti Kopenhag.  Belediye ulaşım için bisikleti tercih eden herkesi şımartıyor. Nasıl mı?

Ülkemizde otomobil için yapılan altyapı ve hizmet yatırımının aynı hız ve sadece onda bir bütçe ile bisiklet için yapıldığını düşünün.  Zorlanıyorsunuz değil mi. Hayalinizde canlanmasına yardımcı olacağım.

Dünyanın 7 Harikası

1- Cykelslangen

dunyanin 7 harikasi Cykelslangen

Gökyüzünde pedal çevirmek nasıl bir his tatmak ister misiniz? Yol bitsin istemezsiniz ya işte öyle birşey. Bize yetmedi, iki kere üst üste geçtik.

Dybbølsbro köprüsünü Bryggebroen köprüsüne bağlayan Cykelslangen turuncu renkli, iki şeritli, 4 metre genişliğinde 220 metre uzunluğunda bir bisiklet yolu.

Her gün onbinlerce bisikletçinin kullandığı bir rotada bulunuyor. Hem estetik hem de pratik köprüyü yayaların kullanması yasak. Kopenhag Belediyesi’ne 5 Milyon dolara mal oldu ama onlar, bisiklet için yapılan hiç bir yatırım çok değildir diyor.

2- Island Brygge

island brygge

Bisiklete binerken terlediniz yoruldunuz. “Bir parkta dinlenmek hatta buz gibi sularda serinlemek iyi gelebilir” diye düşünen Kopenhag Belediyesi önce körfezi temizledi sonra atıl alanları düzenledi ve gönül rahatlığı ile denize atlayabileceğiniz platformlar oluşturdu.

3- Otomobilsiz Christiania

76 christiania bikes
Freetown Christiania sadece bağımsız ve özgür bir mahalle değil; aynı zamanda otomobilsiz. 1970’lerin başında askeri binaların bulunduğu alana yerleşen bir grup alternatif gencin kurduğu Christiania yemyeşil, sakin ve özgür. Kargo bisikletin de ana vatanı diyebiliriz.

4- Bisiklet Yolu

kopenhag bisiklet yolu

“Trafikten ayrılmış geniş bisiklet yolları yetmez daha da güzel şeyler yapalım” diyen Kopenhag Belediyesi insanların yürüyüş ve bisiklet yollarına yüzlerce kiraz ağacı dikmiş. Mayıs ayında bu rotada bulunan kiraz çiçeklerinin tadını çıkarmak isteyenler işe giderken yollarını uzatmayı bile göze alıyorlar.

5- Dronning Louises Bridge

85 copenhagen
Her sabah sizinle birlikte aynı yönde pedal çeviren binlerce insan düşünün. Köprünün kenarında gitar çalanları, dans edenleri ve oyun oynayanları.

6-  Green Wave 20km/h

copenhag bisiklet yolu green wave

Her gün A’dan B’ye olan yolculuğunuzu aynı sürede tamamlayabilirsiniz. Trafik ışıklarında durmak, yayalar tarafından taciz edilmek, köpeğin tasmasına takılmak, hatta elinizdeki çöpü atmak için bile durmak yok.

7- Green Cycle Route

dunyanin 7 harikasi green cycling lane

Hiç otomobille karşılaşmadan kilometrelerce sayfiye yerinde tatil modunda bisiklete binmek, hem de koca bir şehrin göbeğinde. Mümkün.

Kopenhag:  Dünyanın 7 Harikası

Kopenhag nasıl bir yer merak ediyorsan:
Kopenhag’da ilk 24 Saat
Kopenhag’da bisikletle şehir turu
Kopenhag’da Nasıl Bisiklet Kiralarım?
Kopenhag – Helsingor Bisiklet Turu

Bence Kopenhag’ın 100 Yıllık Bisiklet Tarihi‘ni de mutlaka okumalısın.