Ara

Foça Bisiklet Turu

Gezi Yazıları

Foça Bisiklet Turu

Paylaş
İzmir Bisiklet Rotaları Foça

Ocak ayının ikinci pazarı hava sıcaklığının 18 derece olacağını öğrenince hemen google map’in başına geçip günübirlik yapabileceğimiz bir rota seçtik. Toplu taşımı da kullanarak daha önce görmediğimiz yerleri keşfe karar verdik.

İzban’ın kuzey yönündeki son durağı Aliağa‘ya gitmek üzere sabah erken saatlerde yola çıktık. Aliağa’dan anayolu kullarak (kamyon trafiği yoğun ve çok sevimsiz bir yol) Yeni Foça‘ya pedal çevirdik. Boyoz ve çay ile ikini kahvaltımızı yaptıktan sonra trafiğin hemen hemen olmadığı yoldan  Eski Foça‘ya devam ettik. Foça’da öğle yemeğimizi yedikten ve ‘hayat ne güzel’ ya diyerek kahvelerimizi yudumladıktan sonra ara yollardan Bostanlı Feribot İskelesine geri döndük.

Foça Bisiklet Turu

Toplamda 115 km yaptık. Yeni Foça-Eski Foça arasındaki 22 km’lik parkur iniş çıkışlarla dolu. Asfalttaki bozukluklar yol bisikleti ile sürüşü konforsuz bir hale getiriyor. Tur bisiklet ve MTB için daha uygun bir parkur. Ancak manzaranın güzelliği ve yoldaki araç trafiğinin yoğun olmaması diğre tüm dertleri unutturuyor. Eski Foça’dan Bostanlı’ya kadar ise parkur dümdüz. Yokuş yok. Şanslıydık çünkü şiddetli rüzgarlarla karşılaşmadık.

IMG_1070

İzban’la Aliağa’ya yolculuk

yeni foça bisiklet

IMG_1131

Eski Foça-Meydan

yeni foça

foça bisiklet turu foçaFeribot

aliaga-foca-bostanlı

Aliağa-Foça-Bostanlı