Ara

Haftasonu için Öneriler: İzmir Bisiklet Rotaları

Bisiklet Turizmi Gezi Yazıları Türkiye

Haftasonu için Öneriler: İzmir Bisiklet Rotaları

Paylaş
izmir bisiklet rotalari
Haftasonu şehrin karmaşasından çıkıp, doğayla başbaşa kalmak isteyenler için 5 farklı bisiklet rotası tavsiyem var.
Ben yapamam, çok uzak, çok sıcak demeyin. Hafif raylı İzban, İzmir Metro ve İzdeniz vapurları, bisiklet için ekstra ücret almıyor ve saat sınırı olmaksızın bu toplu taşıma araçlarını kullanabiliyorsunuz. TCDD banliyö trenlerini bisiklet için ücret ödeyerek kullanabilirsiniz.
izban bisiklet tasima
Çadır, mat, uykutulumu  gibi kamp malzemeleriniz varsa bisiklet çantalarınıza koyun, mayonuzu yanınıza almayı da unutmayın. Kamp ekipmanı taşımak istemezseniz, o zaman ev pansiyonlarda kalabilirsiniz.
Şehrin trafiğini ve kalabalık yollarını kısa bir tren yolculuğu ile geride bırakıp keyifli bir tur yapabileceğiniz İzmir Bisiklet Rotaları alternatiflerini değerlendirin.

İzmir Bisiklet Rotaları

1- Menderes- Ürkmez Bisiklet Rotası

urkmez bisiklet

İzmir’den İzban trenlerini kullanarak Menderes/Cumaovası istasyonunda indikten sonra şehir merkezinden geçerek İzmir-Gümüldür yoluna ulaşabilir ve ardından Orhanlı tabellarını takip edebilirsiniz.
40 kmlik parkurun tamamı yol bisikleti için uygun olup, nadir “kaymak asfalt yol”larımızdan birisidir.  Parkur profili ise herkes için uygun olup, yumuşacık rampalarla keyifli bir sürüş yapabilirsiniz. Üzüm bağları, meyve ve zeytin bahçelerinin arasından geçerken “aa İzmir’de böyle yerler de mi varmış” diyeceksiniz.
Yol üzerinde Yeniköy, Eski ve Yeni Orhanlı köylerinde hem köy kahveleri hem de bakkallar bulunuyor. Yayık ayranı içmek için mutlaka mola verin.
orhanli bisiklet rotalari
Mandalin ağaçları sıklaşmaya başladığında ise artık denize iyi yaklaştığınızı göreceksiniz. Ürkmez’de çadır kamping veya ev pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.
Menderes-Ürkmez Bisiklet Rotası için haritaya tıklayın:izmir bisiklet rotalari menderes-urkmez-rotasi

2- Menderes – Ahmetbeyli Bisiklet Rotası

İzmir’den İzban ile Develi istasyonu’na gelip şehir merkezinden geçerek ara yolları kullanabilirsiniz.

izmir degirmendere

Değirmendere köyünde mola verebilir, evlerin arasındaki daracık sokaklarda gezebilirsiniz. Çamönü köyünü geçtikten sonra trafiğin çok yoğun olmadığı anayola bağlanacaksınız. Klaros Antik Kentini görmediyseniz mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ahmetbeyli’ye ulaştığınızda – araçlarla dipdibe gitmeyi göze alıyorsanız 15 km sürüşün ardından- Özdere Kalemlik Tesislerinde uygun fiyata çadır kampingde konaklayabilir veya Ahmetbeyli’de pansiyonda kalabilirsiniz.

ozdere bisiklet rotalari

Bu rotayı biraz uzatıp antik kentleri de görmek isterseniz o zaman bu yazıma da gözatın.

Menderes-Ahmetbeyli Bisiklet Rotası için haritaya tıklayın:

izmir bisiklet rotalari

 3- Urla- Demircili Bisiklet Rotası izmir bisiklet rotalari demirciliİzmir’den Urla tarafında giden ilçe otobüsleri ne yazıkki bisiklet taşımıyorlar. İzmir-Urla arası 35 km. Urla’dan itibaren ise Kuşçular, Demircili Koyu ve Yağcılar köylerinden geçen harika bir parkur var. Orman içinden geçen yollar, her geçtiğimde bana terapi gibi geliyor.

Urla-Kuşçular-Demircili-Yağcılar Bisiklet Rotası için haritaya tıklayın:
izmir bisiklet rotalari

4- Yeni Foça – Eski Foça Bisiklet Rotası

foca bisiklet rotalari

İzban treni ile Aliağa yönünde bulunan Biçerova istasyonunda inip Yeni Foça’da denize sıfır bir yerde kahvaltı yapıp, trafiğin çok yoğun olmadığı, sağınızda hep masmavi denizi ve güzel ıssız koyları göreceğiniz parkurla Eski Foça’ya ulaşabilirsiniz.

Eski Foça’da limanda öğle yemeği için mutlaka mola verin. Ara yollardan, tek tük aracın geçtiği rotadan Menemen’e ulaşıp yine İzmir’e İzban’la dönebilirsiniz. Toplam 74 km.

İzmir Bisiklet Rotaları Foça

Aliağa’dan başlayıp Yeni Foça-Eski Foça üzerinden İzmir’e ulaşan 115 km’lik parkur için ise bu yazıma bakabilirsiniz.

izmir bisiklet rotalari

5- Torbalı-Şirince-Selçuk Bisiklet Rotası

torbali bisiklet rotalari

İzban ile Torbalı’ya rahatlıkla erişebilir, yan yolları kullamarak önce Belevi’ne ardından Selçuk’a ulaşabilirsiniz. Şirince için tırmanış sırasında yolun tadını çıkarın, aceleniz olmadığı için bisiklete bindiğinizi unutmayın.

TCDD ile Selçuk’tan banliyö treni ile dönüş yapabilirsiniz.

izmir bisiklet

Toplam 40 km. Torbalı-Belevi-Şirince-Selçuk Bisiklet Rotası için haritaya tıklayın:

izmir bisiklet rotalari

 Türkiye bisikletle seyahat rehberi için buraya tıklayabilirsiniz.