Ara

İsveç: otomobilini evde bırakana ücretsiz bisiklet

Bisiklet Kültürü Bisikletizm Bisikletli Ulaşım

İsveç: otomobilini evde bırakana ücretsiz bisiklet

Paylaş
ucretsiz bisiklet

Hayır,maalesef, otomobilini evde bırakana ücretsiz bisiklet haberi Türkiye’den değil. İsveç’de Göteborg belediyesi otomobilini kullanmamayı tercih eden ve haftada en az 3 kez bisiklete binenlere 6 ay boyunca ücretsiz bisiklet temin ediyor.

Bu projeyi hayata geçiren yöneticiler bisikletin toplumun her kesiminden insanın ulaşım ihtiyacını karşılayabileceğine inanıyorlar.  Özellikle de piyasaya sürülen yeni tip bisikletlerle  bu ihtiyacın rahatlıkla karşılanabildiğini gördüklerini söylüyorlar.

ucretsiz bisiklet

Bu programa katılmak isteyen 400 başvuru sahibinden öğrenci ve çocuklu aileleri de kapsayan 35 kişi pilot proje için seçilmiş.  35 kişinin ulaşım ihtiyaçları incelendikten sonra en uygun bisikletler kendilerine teslim edilmiş:  katlanabilir,  şehir bisikleti,  e-bike, kargo bisiklet veya çocuklarını rahatlıkla okula götürebilecekleri  römorklu bisikletler. Programın sonunda bisikletler uygun bir fiyata katılımcılara devredilecekmiş.

ücretsiz bisiklet

bedava bisiklet

Değişim ancak  iyi örnekler vererek sağlanabilir.  İsveç bu program ile herkese uygun bir bisiklet olduğunu ve ulaşım için kolaylıkla kullanılabileceğini gösteriyor.  Çocuklar, yaşlılar, iş adamları, bebekli anneler…

Çocuğunu okula bırakan anne daha sonra ofise geçebilir, eve dönmeden önce de alışveri yapabilir. Bu günlük hayatın klasik senaryolarından birisi. Bu işlerin hepsi uygun bir bisikletle ve iyi bir planlama ile hızla gerçekleştirilebilir. Bunu da göstermek için İsveç ‘gerçek anneler ve gerçek senaryolar’dan yola çıkıyor.

Türkiye‘de son günlerde bir kaç kentimizde belediye başkanlarının bir defalık da olsa işe bisikletle gidip akşamları bisiklet grupları ile pedal çevirdiklerine dair haberler okuduk. Bu haberleri okuyan veya belediye başkanının bisikleti ile yanından geçtiğini gören memurlar, esnaf veya öğretmenler de haftanın bir günü otomobillerini evde bıraksalar  değişim için gerçek hayattan bizim de güzel örneklerimiz  olur. 

Etiketler:
Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

  • 1

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *