Ara

İzmir Bisiklet Rotaları: Gülbahçe Ilıcası

Gezi Yazıları

İzmir Bisiklet Rotaları: Gülbahçe Ilıcası

Paylaş
izmir bisiklet rotalari gulbahce

2013 yılının ilk turunu yapmak  için sabırsızlanıyor ancak cumartesi sabahları başlayan sağanak  yağışlardan da bir türlü planlarımızı gerçekleştiremiyorduk. Uzun bir zamandır aklımızda Urla tarafındaki antik roma hamamına gitmek vardı.

Sevgili dostumuz Canavar’ül Velosipet bir süre önce Gülbahçe’de deniz kenarında antik bir kaplıca ve hemen yanında güzel bir kamp alanı bulmuştu. Burnumuzun ucundaki  ‘el değmemiş’ yeri görmek için can atıyorduk.

Haftaiçi yeniden onlarca farklı hava tahmini sitesinden haftasonu için beklenen değerleri karşılaştırdık, yağmur bulutlarının yönünü hesapladık ve en sonunda cumartesi öğlen yağışın sona ereceğine ikna olduk. Cumartesi sabah saatlerinde yağmur ciselerken biz çantalarımıza çadır, uyku tulumu, kap kacakları koyduk. Yağmur bittim bitecek derken de evden çıktık.

Sonunda bisikletimizin üstündeydik ve iki gün boyunca kendimize yetecek herşeyimiz yanımızdaydı, yani kimseye bağımlı değildik. Canavar’ül Velosipet’ten kamp yerinin kabaca koordinatlarını öğrenip, akşam hava kararmadan önce orda buluşmak üzere sözleştik.

Paolo, yağmur yüklü bulutun geçmesini bekliyor

Paolo, yağmur yüklü bulutun geçmesini bekliyor

İnciraltı Kent Ormanı

İnciraltı Kent Ormanı

Henüz evden  500 mt uzaklaşmıştık ki sağanak yağmur başladı. İnciraltı Kent Ormanı’na kadar pedal basıp, oradaki cafenin saçakları altında uzun bir süre bekledik. Tekrar yola çıktığımızda yağmur şiddetini kaybetmişti, hem zaten çok güvendiğimiz hava tahmini sitesi poseidon, yağış yok diyordu… Sadece bir kilometre gitmiştikki yeni bir yağmur bulutuna yakalandık ve beş dakika içinde kuru hiç bir kıyafetimiz kalmayacak şekilde ıslandık. Güzelbahçe’de yanımızdan geçen araçlar da bizi baştan aşağı çamurlu su ile de yıkayınca, tamam dedik, artık endişelenecek birşey yok. O andan itibaren de su birikintilerinin tam ortalarından geçerek eğlenceli bir şekilde yolumuza devam ettik.

Gülbahçe Ilıcası, Antik Roma Hamamı

Gülbahçe Ilıcası, Antik Roma Hamamı

Deniz suyu tabanındaki hava kabarcıklarını keşfederken

Deniz suyu tabanındaki hava kabarcıklarını keşfederken

Zorlu ve ıslak bir sürüşün ardından Gülbahçe’deki İYTE’nin kampu alanına girdik. Anayoldan ayrılıp 2 kilometre kadar toprak yolda pedal çevirdik ve en sonunda denizin neredeyse içine yapılmış taş kaplıcayı bulduk. Bu arada yağmur tamamen dindi. Kaplıcaya girmek için hazırlıklı gelmiştik. Hemen mayolarımızı bulup suya girdik. Islaktık ve çok üşümüştük, kaplıca suyunun eminim sayısız faydaları vardır ancak bizim için o sırada en büyük şifa, ayaklarımızı ısıtabilmek oldu.

İzmir Bisiklet Rotaları Kaplıca için kroki: A (yol ayrımı) B (kamp yeri)

Canavar'ül VelosipetFoto: Can Sarı

Canavar’ül Velosipet
Foto: Can Sarı

Gülbahçe köyünün güneyinde kalan ve Tatar Deresi’nin denize ulaştığı yerde bulunan bu taş kaplıcanın tam olarak ne zaman inşa edildiği bilınmiyor ancak yakın bir dönemde  tamir gördüğü tavan kaplamasında kullanılan betondan anlaşılmakta.  ‘Roma Hamamı’ olarak adlandırılan bu yapının şu an ayakta olan kısmında Roma Dönemi’ne ait herhangi bir buluntu veya mimari kanıt ele geçmezken yakınlardaki Özbek Köyü’nde bir Geç Dönem Roma Villasi’nin mozaik taban kalıntılarının bulunuyor olması yine burasının Roma Dönemi’nde de kullanılmıs olabileceğine dair dolaylı bir kanıt olarak düşünülebilir. Gülbahçe köyü kıyısındaki yaklaşık 5000 yıllık höyük ile çevredeki diğer Helenistik ve Roma kalıntıları bölgenin en eski çağlardan beri tanınan ve kullanılan bir yer olabileceğini akla getirmekte (kaynak İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü). 

mistik kahvaltı

mistik kahvaltı

paha biçilmez kamp yerimiz

paha biçilmez kamp yerimiz

deniz göğe karışmış

deniz göğe karışmış

Ertesi sabah mükemmel kamp yerimizde uyandığımızda bizi mistik görüntüler bekliyordu. Hareketsiz deniz suyundan çıkan buharlar, arka fonda taş bir yapı, aynı renk gök ve deniz… Hemen kahvaltı soframızı kurduk ve 25 derece sıcaklıkta şubat ayının son pazar gününde Ege Denizi’nin kıyısında çok özel bir yerde olmanın tadını çıkardık. Gecenin ilerleyen saatlerinde bisikleti ile İzmir’den gelen Cihad da bizlere katıldı.

Güneşli ve sıcacık pazar gününü maksimumda yaşayabilmek için kamp malzemerini toplayıp yola çıktık. Önce İçmeler ve Torason üzerinden Özbek köyüne pedal çevirdik. Daracık yollardan ve meyve bahçelerinin arasından geçen bu  trafiğin çok az olduğu yol çok keyifliydi. Özbek köy meydanında çayımızı içip köylülerin doğal ürünlerini sergiledikleri tezgahlarına göz attık. Daha sonra Özbek’in sahiline gittik ve İzmir’den günübirlik gelen başka bisikletli dostlarla karşılaştık.

Urla-İzmir anayoluna geri döndüğümüzde rüzgarında da arkamızdan esme avantajını kullarak hava kararmadan İzmir’e vardik.

Kaplıcadan ayrılırken

IMG_20130224_142656