Ara

İzmir Bisikletin Başkenti Olacak mı?

Bisikletizm Bisikletli Ulaşım

İzmir Bisikletin Başkenti Olacak mı?

Paylaş
pinar pinzuti izmir bisiklet

Trafik Haftası kapsamında Ege Üniversitesi tarafından 7 Mayıs’ta düzenlenen 2. İzmir Bisiklet Sempozyumu ‘na katıldım. İlk sempozyum 23 Ekim 2014’de yapılmıştı ve bu sempozyumun sonuçlarını ve devamında neler olacağını, Büyükşehir Belediyesi ve yerel yönetimlerin nasıl adımlar atacağını merakla bekliyordum.

Sempozyum daveti elime ulaştığında program konuşmacılarının isimlerini gördüğümde ise çok heyecanlandım. Sempozyum açılış konuşmalarını İzmir Valisi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, Ege Üniversitesi Rektörü, İzmir İl Emniyet Müdürü yapacaktı. Hemen ardından ise yetkin konuşmacılardan oluşan oturumlar oluşuyordu. Bisiklet ve Sivil Toplum Kuruluşları başlıklı oturum konuşmacıları arasında ise bir blog yazarı bulunuyordu: ben.

pinar pinzuti izmir bisiklet

Sempozyum, İzmir’in en güzel yerinde yani Kültür Park’ta yapıldı. Fuar alanının, şehir merkezinden havaalanına daha yakın bir yere taşınması ile parkın “kültür”lü  ve “sosyal” etkinliklere ev sahipliği yapması hayalimiz gerçek mi oluyordu? (bakınız: instagram/twitter #kültürparktayız)

Katılımcılar sempozyum salonunu doldurdu, açılış konuşmalarının yapılma saati geldi ancak ikinci paragrafta tek tek belirttiğim “ağır toplar” ne yazıkki gelmemişti.

Sempozyum Başkanı Prof.Dr. Fazıl Apaydın derhal kürsüye çıktı ve “İzmir’in İkinci Bisiklet Buluşması’na hoşgeldiniz” ve sempozyumun amacını ekledi: Bir sonuç bildirgesi oluşturmak. Bunu duymak beni rahattı. Birinci sempozyumun konunun muhattaplarına sunulacak bir raporunun olmaması konusunda şikayetlerimi daha önceki yazımda belirtmiştim.

Ege Üniversitesi Rektörünü temsilen kürsüye gelen Bülent Özkan (peyzaj mimari), rekreasyon kelimesinin tanımını yaptıktan sonra “bisikletin Türkiye’de rekreasyon aracı olarak kabul edilmesinin hedeflenmesi gerekir” dedi. Sempozyumun trafik haftası kapsamında yapıldığını ve ulaşım amaçlı bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması üzerine yapılan oturumların kapsamlarını inceleseydi eğer bence mesajını farklı bir yönde seçmiş olurdu…

Hemen ardından izlediğimiz İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün tanıtım videosunun sloganının “Trafik Hayattır” olduğunu görünce gözlerime inanamadım. çünkü bu Doğuş Otomotiv’in Volkswagen otomobil reklamları için yıllardır kullandığı “Trafik Hayattır” mesajıydı!!!

Programın en çok merak ettiğim konuşmacısı, İzmir’de ulaşımın nasıl olacağına karar veren yetkili, Fidan Aslan, gelmemişti. Vekilen gelen Özgür Bey ise sahil şeridindeki bisiklet yollarını ilçelere ulaştıran rotaların planlandığını söyledi. Peki bu projeler ne zaman hayata geçecek? Ben bu soruyu aklımdan geçirirken kürsüde konuşma yapan Perşembe Akşamı Bisikletçilerinin (PAB) kurucusu Muhlis Dilmaç yüksek sesle soruyordu “Yapacağız diyorsunuz, yapmıyorsunuz. Biz bisikletçileri küçümsüyorsunuz. Bisikletlilerin güvenliği için birşeyler yapmanızı BEKLİYORUZ“.

Varlığının İzmir için çok büyük bir şans olduğunu birinci bisiklet sempozyumunda yaptığı sunumdan anladığım İzmir İl Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay vizyon ve hedeflerini net bir şekilde belirtti; TRAFİK KÜLTÜRÜ YARATMAK: Bisiklet bir ulaşım aracıdır, güvenli yollar sağlanmalıdır, bisiklet ve yaya korunmalıdır. Bisiklet aktivistlerinin sık sık tekrarladığı “kentlerdeki otomobil egemenliği son bulmalı” cümlesini Süleyman Bey’in ağzından duyunca, ilk kahve molasında tanışmak için yanına gidip  elini sıktım. “Hassas yol kullanıcıları” olarak bisikletli ve engellileri görüyor, hassas yol kullanıcıları odaklı yapılanmanın altını çiziyordu. Bisiklete binen bir kişinin bisiklet hakkında konuşması ve yolların durumu hakkında tespitlerini dinlemek gerçekten çok güzeldi. “Yavaş yavaş hareket eden polis (Beyaz Kırlangıçlar – bisikletli polis ekibi) farklı şeyleri görür. Yayaların öldüğü ilkel bir ülkedeyiz. Şimdi bisikletliler de tehlikede”.

“Otomobillere ayrılan alanlar ne kadar çok artarsa sorunlar da o kadar çok artacak” dedi ve hemen çözüm önerilerini de ekledi “yasa ve kurallara “gönüllü uyum” alışkanlığı edinmiş bir toplum yaratmak”.

İzmir Bisiklet Derneği’nden Mustafa Karakuş ise bisikletli ulaşımın yaygınlaşması için ucuz ve etkili çözümlerden etkili örnekler verdi. Teknik bilgi ve kullanıcı deneyimleri birikimi bulunan sivil toplum, projelere dahil edilirse çok daha gerçekçi ve uygulanabilir projeler ortaya çıkacak, buna inanıyorum. Kimsenin kullanmadığı şık tasarımlı metal halkalar (sahil şeridinde atıl olarak duruyorlar), doğru yerlere konumlandırılırsa (belediye, okul, hastane önleri) bisiklet park yeri olarak bir işlev sahibi olabilirler. Ayrılmış bisiklet yollarının yapılması mümkün olmayan rotalarda (Kona-Çankaya-Basmane) yolun sağ şeridine çizilecek renkşi şerit ve oklar bisikletlilere güvenli alanlar sunmak için ideal olabilir. İzmir’in her yerinde bulunan tehlikeli mazgallarda basit bir düzenleme ile tekerlekleri ve çocukları yutmaktan kurtarabiliriz.

Bisiklet kullanımının yaygınlaşması için altyapı ve yasal düzenlemeler yapılırken çok önemli bir şeyin de atlanmaması gerekiyor: insanları bisiklete binmeye teşvik edici çalışmalar. Bunun en güzel örneklerinden birisi Süslü Kadınlar Bisiklet Turu. Yılda bir kez “dünya otomobilsiz kentler günü”nde Sema Gür’ün ardından pedal çeviren yüzlerce süslü bisiklet üzerindeki süslü kadın şehrin sokaklarında bisikletle gezmenin tadını çıkarıyor. Bir kez yapabildiğini görünce, bisiklete binmek için farklı fırsatları değerlendiriyor.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın “rol model”in önemine değindiği konuşması da yine bisiklet kullanımının yaygınlaşması için atlanmaması gerekn bir noktaydı. Belediye başkanı işe bisikletle gidiyorsa, o ilçede yaşayanlar neden bisiklete binmesin?

izmir bisiklet sempozyumu 2014

bisiklet sempozyumu izmir

Sıra bana geldi. Bisikletin ekonomiye katkısını net rakamlarla gözler önüne serdiğim sunumumu  “otomobil dündü, bisiklet ise yarın” ile sonlandırdım.

Sempozyum Başkanı Prof.Dr. Fazıl Apaydın’ın hedefinde “İzmir’in Bisikletin Başkenti olması” bulunuyor. Bakalım bu hedefi gerçekleştirmek için belediye, STK ve akademisyenler birlikte çalışabilecekleri bir platformda buluşabilecekler mi?

Bisiklet Ekonomisi

2.Bisiklet Sempozyumunda yapılan sunumların videoları için tıklayın.

Etiketler:
Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

 • 1

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

 1. Enes 09/05/2015

  Ege Üniversitesi Rektörünü temsilen kürsüye gelen Bülent Özkan’ın (peyzaj mimari) bisikletin Türkiye’de olması gerektiği yer ile ilgili açıklaması epey talihsiz olmul. Ve Pınar sen de bu durumu olabilecek en nazik üslupla özetlemişsin taktir ettim 🙂

  İzmir İl Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay sanırım geçen sene de sempozyuma katılmıştı ve bu sene olduğu gibi biz bisikletlilerle aynı vizyonda olduğunu ilk o zaman anlamıştık. Umarım karar mercilerinde Süleyman Bey gibi vizyon sahibi kişilerin sayısı artmaya devam eder…

  Sempozyum sonunda bir rapor oluşturulmaması ve ilgili birimlere sunulmaması dikkatinden kaçmamış 🙂 Bence sempozyum bu eksikle sakat kalmış durumda. Bu şekilde ancak trafik haftasına gündem malzemesi olmaktan ileri gidebileceğini düşünmüyorum…

  Son olarak… İzmir’lilerin deliler gibi bağrına bastığı Bisim kiralık bisiklet sistemi hakkında en ufak bir yazı dahi göremedim bu başlıkta. Merak etmedim değil 🙂

  Cevapla
  1. bisikletim 10/05/2015

   Birinci sempozyumdan sonra rapor hazırlanmamıştı ama ikincisinin sonuç bildirgesi olacakmış, kulaklarımla duydum:)Gözlerimle de göreceğimi düşünüyorum.
   Bisim konusunda ne diyebilirim ki…Bisim yetkililerinden beklentim şuydu: bisiklete binen kişilerin profilleri, bisikletleri kullandıkları mesafeler ve en çok hangi semtlerde hangi güzergahlarda kullanıldığına dair bilgi. Eğer bisikler A istasyonundan alınıp, B istasyonuna bırakılıyorsa demekki kiralık bisikletleri ulaşım amaçlı kullananlar var. En çok hangi istasyonlar arasında ulaşım amaçlı kullanım varsa o bölgelerde yollar iyileştirilebilir ve güvenlik ile ilgili çalışmalar ön plana alınabilir. Ancak 3.kez işletme hakkında (personel sayısı,kredi kartı ile bisiklet kiralamanın yüksek olması, hangi saatler arasında temizlik yapıyorlar, lastik patlaması en büyük problem vs) aynı sunumu dinleyince bu yazıya eklemeyi gerekli görmedim.
   Az daha unutuyordum, aslında sunuma yeni bir cümle eklenmişti “1,5 yılda İzmir’de bisiklet konusunda büyük bir farkındalık yarattık”. Farkındalık yaratmak kelimesinin çok populer olması doğru kullanılıyor anlamına gelmiyor tabiki. Uzun vadede hedeflerinde 3 tekerlekli bisiklet kiralamak da varmış. Umarım o zamana kadar bisiklet yolları iki misli genişlemiş olur 🙂

   Cevapla
 2. muhammetaksoyblog 09/05/2015

  Belediyeler bisikletle yolları düzenlemenin yanında bisikletle alakalı kurslarda açabilir, atölye şeklinde, hem bisiklet sürme konusunda uyarılar, anlatılar hemde bisikletin malzemelerinin tanıtıldığı, sökülüp takıldığı, bisiklet parçalarının tamirinin anlatıldığı kurslarda bisiklet kullanımını artırır görüşündeyim. Mesela istanbulda ismek bünyesinde açılabilir. Hemde bisiklet sürücülerinin bisikleti daha bilinçli kullanmasını
  sağlar. Tabi illa bisikletli değil bisiklet kullanmayanlarda katılabilir. Böylece bisiklet kültürüne güzel bir katkı sağlanır.

  Cevapla
  1. İzmir’den ayrılmadan evvels on olrak Bayraklı tarafındaki daha bağlanmamış bisiklet yolundan da geçeyim dedim. Demez olaydım ! Yol bağlanmamış değil, iş yarım bırakılmış ve kim bilir kaç aydır öyle duruyor ! Zemine bağlanmamış köprü geçişleri, yol mu yoksa iki evren arasına sıkışmış alan parçacığı mı belli olmayan bir yapı ile karşılaştım. Bu yol üzerinde de ilginç şekilde sık sık bisim istasyonlarına rastladım…

   Bisim’de sanki bir iyileşme var gibi ama çok da emin değilim. Test etmeye çok zamanım olmadı… İzmir’liler bisiklet sürmeyi seviyor bu potansiyelin önünde halen geçmiş standartları yakalayamamış bir sistemin kullanımı giderek artıyorsa kimse kusura bakmasın bu Bisim’in değil İzmir halkının başarısıdır.

   1 haftalık gözlemlerin ne kadar gerçeği yansıtır bilemiyorum ama benim gördüğüm bisim halen gezinti bisikletidir. Ki istasyonlar ve çalışmalar zaten hep bu yönde. Bisikletlere zarar verilmesi konusunu da gözlemledim. Maalesef bu da ayrı bir gerçek… Fakat bu sorunu sadece dile getirmek yerine sosyal farkındalık yaratıp İzmir halkını bu sisteme sahip çıkmasının sağlanabileceğini düşünüyorum.

   Cevapla
 3. Muhlis Dilmaç 11/05/2015

  Muhlis Dilmaç (Konuşma metnim)

  Şehrimizde bisiklet kullanımını artırmak, bisikletli ulaşıma destek vermek, motorlu araç kullanımını azaltmak, çevre kirliliği ve küresel ısınmaya karşı önlem alabilmek için İzmir’de bazı altyapı çalışmalarının yapılması gerekiyor.
  Her ne kadar geç kalınmışsa da semtler arasında bisikletli ulaşımın hayata geçirilmesi gerekiyor.

  Bornova-Alsancak-Karşıyaka-Altındağ-Çamdibi-Ege Üniversitesi -Pınarbaşı-Işıkkent-Evka-Turan-Alsancak-Çiğli-Balatçık-Ulukent-Koyundere Yenişehir-Konak-Yeşildere-Şirinyer-Gaziemir-Üçkuyular-Balçova-İnciraltı – Sahilevleri-Narlıdere-Güzelbahçe ilçelerine bisikletle kesintisiz ulaşım yollarının yapılmasını bekliyoruz.

  Uzun süredir hayata geçirilemeyen kuş cenneti incir altı kesintisiz bisiklet yolunun yapılmasını bekliyoruz

  Mustafa kemal sahil bulvarının ve Konak Pier önündeki epoksi kaplamalı zemininin bisiklet kullanımına uygun olmadığını gözlemliyor yapılmasını bekliyoruz

  Ölümlü kazalara yol açabilecek mazgalların ciddi anlamda yeniden gözden geçirilmesi önem taşıyor. İyileştirilmesini bekliyoruz

  Toplu taşıma araçları metro ve izbanda bisikletler için saat sınırlamasının kaldırılarak tek bilet uygulamasına geçilmesini bekliyoruz.
  Buralardaki merdiven sistemininde basit aparatlarla düzenlenmesi çok mu zor?
  Uygun şekilde yapılmasını bekliyoruz
  İzulaşa ait araçlara aparatlar takılıp bisikletler neden taşınmıyor ki?
  Araçların bisiklet taşınacak şekilde yapılmasını bekliyoruz

  Her ne kadar ticari amaçlı olsa da bu arada Bisimleri göz ardı edemeyiz. Bisimlerin kullanım istatistiğine bakarsanız üniversite kenti olan İzmirlinin ne kadar bisiklet kullanmaya hevesli olduğunu görmezlikten gelemeyiz.
  Bisim bisikletlerinin bakımlarının daha iyi yapılıp bisikletin sevdirilmesine önderlik yapmasını bekliyoruz.
  Kullanıcıya uygun bisiklet seçimlerinin yapılmasını bekliyoruz.
  Bisim kullanıcılarının bisiklet kullanım konusunda bilinçlendirilmesini bekliyoruz.

  Bisikletli trafik polisleri örnek olmak adına iyi bir adım. Ancak onlarında sorun yaşadıklarına eminiz. Sorunlara çareyi onlar da bekliyor.

  Şoförler ve otomobilciler derneğinden ticari araç kullanıcılarına bisikletlileri gördüklerinde yapılması gerektiğinin anlatılmasını bekliyoruz.
  Kornaların çalınmamasını bekliyoruz.

  Diğer araç kullanıcılarına yolda trafikte bisikletin var olduğunun iletilmesini bekliyoruz.
  Hayatımız sizin bisiklet adına yapacaklarınızı beklemekle geçiyor, bekliyoruz.

  İzmir için bisikletli yaşam kenti diyoruz, diyorsunuz

  Bu şehirde bisiklete sevgi duyanları ve bisiklet kullanıcılarını küçümsemeyiniz.

  Bu şehri yönetenler, bu şehre bir şey yapma çabasında olanlar
  Bizi neden ötekileştiriyorsunuz?

  Trafikte bütün araçlara yer verilirken biz neden sorunlu olarak görünüyoruz? Bizler burada sorunu çözmek için bir aradayız.

  Aslında buradaki herkes sorunların ne olduğunu biliyor.
  Yapmamız gereken şey! Çözüm üretmek

  Özetle bisiklet kullanıcıları trafikte her gün ölümle burun buruna,
  Bu sizin için bir şey ifade ediyor mu?
  Ediyorsa gerekeni yapın, etmiyorsa…

  Cevapla
  1. bisikletim 11/05/2015

   Konuşma metnini burada paylaştığın için çok teşekkür ederim.
   “İzmir için bisikletli yaşam kenti diyorsunuz.Bu şehirde bisiklete sevgi duyanları ve bisiklet kullanıcılarını küçümsemeyiniz.” Çok beğendim 🙂
   P

   Cevapla
 4. burcaksemerci 11/05/2015

  Aşkolsun Mustafa Karakuş, metal halkaları kimseler kullanmaz olur mu hiç, bak çocuklar içinden geçip ne güzel oyunlar oynuyorlar 🙂 https://dilekceleringucuadina.wordpress.com/2015/05/11/bisiklet-park-yeri/

  Cevapla
 5. ali veli aktaş 13/05/2015

  Geçenlerde Bostanlıdaki rekreasyon alanındaki bisikletli polisler ile sohbet ettim. Belediyeden bisiklet yolunda yayaların 2 kişi yi geçmemek koşulu ile yan yana yürüyebileceği yönünde bir talimatından bahsettiler. Bir araştırın isterseniz bu konuyu.

  Cevapla

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *