Ara

İzmir – Fethiye – Kaş

Gezi Yazıları

İzmir – Fethiye – Kaş

Paylaş
izmir kas fethiye bisiklet

Turun baslangıç noktası evimizin önü Göztepe, İzmir

Güneş yükselirken biz de ısınıyoruz

Yolculuğa evden başlamanın tadını bisikletle uzun yol yapanlar bilir. Evden havaalanı, otogar veya tren istasyonuna nasıl gideceğim, biletimi aldığım firmayı bisikletleri taşıma konusunda nasıl ikna edeceğim, bisikletim hasar görmeden bu yolculuğun üstesinden gelebilecek mi gibi bir sürü sıkıntıyı bu sefer yaşamadık ve sabah evde kahvaltımızı yaptıktan, balkondaki bitkilerimize bir haftalık su verdikten sonra bisikletlerimize binip başladık pedal çevirmeye. 7 günlük tatil evden çıkar çıkmaz böylece başlamış oldu.

Ekim ayının son haftasında ılık sonbaharın tadını çıkarmak üzere rotamızın ilk etabını İzmir-  Aydın olarak belirledik. Şehri tamamen ardımızda bırakıncaya kadar çoktan öğlen olmuştu. Öğle yemeğimizi Torbalı merkezdeki şirin parkta yaptık.

Torbalı Belediye Parkı, ne yazıkki bisikletle girmek yasak.

Ege’nin kimliğini en iyi koruyabilmiş kasabalarından Tire, bir zamanlar Osmanlı darphanesiymiş. National Geographic Tire’yi öyle ballandıra ballanıdıra anlatmışki rotamızı Tire’den geçirmeye karar verdik.

Tire’de akşam yemeğini Kaplan köyündeki Kaplan Dağ Restoran’da yemek gerekiyormuş. Biz de ‘peki’ dedik ve gittik. Bir de ne görelim, müşteriler günler öncesinden rezervasyon yaptırıp taa İzmir’den geliyorlamış. Nüfusunun büyük bir bölümü Girit göçmeni olan Tire’nin otlarla bezeli mutfağını merak ettiğim için sabırla bekledik. Tuzla yoğrulan ve katıksız kıymadan köfte, zeytinyağlı sebze yemekleri ve lor üzeri karadut reçeli.

15.yüzyıldan kalma camileriyle Eski Tire

Aydınoğulları döneminden kalma mesire alanında bulunan, yeşillikler içindeki Derekahve Kafetaryası’ndan geçip Topkahveye doğru devam ederek  Osmanlı döneminin klasik yapılarını, görkemli konakları hayranlıkla seyrederek başlıyoruz yavaş yavaş tırmanmaya.

Tire, yalnızlığa ve yıkılmaya terkedilmiş eski konaklar

Tire‘den ayrılmadan su almak için durduğumuz bakkal teyze bizi görünce ‘siz paraşütçü müsünüz’ diye sordu. ‘Yok değiliz’ dedim. Bir süre sonra yolda top oynayan çocukların aralarındaki konuşmayı duyduk.Eliyle bizi gösterip ‘dağcı bunlar’ dedi birisi kendinden emin olarak. Geçide yaklaşmaya başlamıştık artık. Kestane toplayan bir amca nereye gittiğimizi sordu sonra da ‘Aydın’a yayan gidildiğini bilmiyordum’ dedi. Paolo ile birbirimize baktık ve buralardan pek bisikletçi geçmediği sonucuna vardık…

geride kalan Tire

incir ağaçlarının arasında keyifli iniş başladı

İkizdere baraj gölü

Çadırımızdan günbatımı

Ulaştığımız en yüksek irtifa 1054 mt. Bir süre bu yükseklikte pedal çevirdikten sonra İncirliova istikametine doğru iniş başlıyor. Tepelerin tamamı incir ağaçları ile kaplı. İkizdere baraj gölüne bakan bir tarlaya çadırımızı kurup bu tepelerin arasından sızan güneşin son ışıklarının tadını çıkardık.

İzmir-Tire-Aydın
toplam 150 km
irtifa farkı 1720 m

Köyceğiz meydanı

Aydın’dan Köyceğiz‘e kadar olan parkuru daha önce yaptığımız için bu mesafeyi otobüsle katedip, pedal çevirmeye Köyceğiz’den devam ediyoruz. Köyceğiz Gölü tatlı su gölü ve bu göl Akdeniz’e doğal bir kanal vasıtası ile birleştiği için dünya üzerideki 7 ayaklı gölden bir tanesi. Köyceğiz’den narenciye bahçeleri arasından geçen sakin yolları kullanarak Dalyan’a ulaştık.

Kaunos Kral Mezarlari

Dalyan‘da kaldığımız kamping kayalara kazınmış Kaunuslu’ların kral mezarlarının tam karşısında ve akşam ışıklandırmalar açıldığında kendimizi büyülenmekten alamadık. Tüm gece ve ertesi gün öğlene kadar sağanak yağış vardı. Dalyan’dan ayrıldıktan sonra hava açtı ve çam kokularını  içimize çekerek Göcek‘e ulaştık.

Göcek’in en güzel yerine çadırımızı kurduk

Fethiye göründü!!!

Göcek’ten sonra Elmalı kavşağına kadar yolda yoğun bir araç trafiği var ama sonra yol sakin ve keyifli bir hal alıyor. İnip çıkarken vaktin nasıl geçtiğini anlamıyoruz ve güzeller güzeli Kaş’a ulaşıyoruz. Kaş‘ta kalınacak en güzel yerde yani Kaş Camping’e çadırımızı kurup turun son, Kasım ayının ise ilk günlerini denize girerek geçirdik.

Kaş sokaklarını arşınladık

uzun carşı

Camping’in muhteşem konumu: solda Kaş, sağda bir kulaç ötedeki Meis adası ve karşımızda Akdeniz’in en zengin suları.

Köyceğiz-Kaş
toplam 200 km
irtifa farkı 2150m