Ara

İzmir Karaburun Yarımadası

Gezi Yazıları

İzmir Karaburun Yarımadası

Paylaş
izmir karaburun bisiklet rotasi

Geçen hafta ‘çevremizi tanıma’ turları kapsamında rotamızı Karaburun Yarımadası‘na çevirdik ve 2,5 günlük bir tur yaptık.

Tekerleklere hava, zincire yağ, çantalarımıza çadır, uyku tulumu, ocak, güneş kremi (50 faktör) ve mayolarımızı koyduk.

İzmir’den Urla’ya doğru pedal çevirdik ardından Balıklıova ve Mordoğan‘a devam ettik. İlk gece Karaburun’dan hemen sonraki mavi bayraklı Kuyucak Plajı‘nda campingde ( kişi başı 7,5 TL) konakladık. Ertesi gün Yeniliman, Haseki köyü üzerinden yarımadanın içlerine doğru ilerledik ve eski Rum Köyü Sazak‘ın kalıntılarını ziyaret ettik. Akşam Karareis‘de plaja çadır kurduk. Sabah erkenden Ildırı’yı gezdikten sonra çam ağaçları arasındaki Kadıovacık üzerinden Urla’ya daha sonra İzmir’e vardık.

karaburun bisiklet harita

Yol boyunca iki patlak lastik dışında hiç bir sorun yaşamadık. Köylerde candan bir gülümseme ile karşılandık, yol sorduğumuzda nazikçe yanıtlandık ve teyzelerin amcaların bol bol dualarını aldık.

izmir Karaburun Bisiklet Rotası

Mordoğan’dan Karaburun’a kadar olan yol trafik açısından sakin. Yolun sol tarafından yüksek bir dağ sırası, sağ tarafından minik güzel koylar ve ıssız plajlar bulunuyor. Karaburun’dan sonra ise yol daha da güzelleşiyor ve yarımadanın iç kısımlarına doğru yöneliyor. 190 kişilik nüfusa sahip Haseki köyüne ulaştığımızda yolumuz köylüler tarafından kesildi. “Yol burada bitti, devam edemezsiniz”. İkimiz de buna çok şaşırdık ve bizimle dalga geçtiklerini düşünmeye başladık. Aradakilerden birisi gülümsedi ve bize onunla birlikte gelmemizi işaret etti. Caminin avlusunda lokma dökülüyordu ve lokma yemeden hiçbiryere gidemeyeceğimizi söylediler. Memnuniyetle kabul ettik ve yolumuza devam ettik.

izmir Karaburun Bisiklet Rotası

 

Küçükbahçe’den sonra başlayan tırmanış başladı. Sağımız solumuz masmaviydi. Yokuşu tırmandıkça manzaramız güzelleşti ve yoldan uzak köyleri de görebildik. Eski rum köylerinin bazıları terk edilmiş bazılarında ise hayat devam ediyordu.

izmir Karaburun Bisiklet Rotası

izmir Karaburun Bisiklet Rotası

Yoldan renkli manzaralar

izmir Karaburun Bisiklet Rotası

izmir Karaburun Bisiklet Rotası

 

Karareis’e ulaştığımızda bakkaldan alıiveriş yapıp tatil sitelerinin arasından deniz kenarına ulaştık. Hava kararmaya başladığında ise çadırımızı kurup, sorunsuz bir gece geçirdik. Sabah kalktığımızda ise “misafirlerimiz” vardı.

 

 

İzmir- Karaburun Bisiklet Rotamızda toplam 248 km pedal çevirdik, toplam 3133 mt irtifa kazandık, ortalama 39 C sıcaklıkta 21 lt su, 4 lt ayran, 1 lt kola tükettik ve  iki guzel kamp yerinde geceledik.