Ara

Titikaka ve Adaları

Gezi Yazıları

Titikaka ve Adaları

Paylaş

Bolivya ve Peru arasında kalan, adını sık sık duyduğum, hakkında şarkılar dinlediğim, deniz seviyesinden 3800 metre yükseklikteki Titikaka Gölü‘ne yaklaşırken heyecanlandığımı itiraf ediyorum.

la paz

Ancak bu gölü görmek için bir kaç gün daha sabır etmem gerektiğini – arkeoloji sitesi ziyareti için  Tiwanaku‘da mola verdiğimizde – kabullendim, hem de memnuniyetle. Bisikletlerimize park yeri ararken nazik bir bayan bizi evine davet etti. Kolombiyalı olduğunu öğrendiğimiz bayanın evinde bizi italyan eşi ve çocukları karşıladı. Ivan ve Angela bizi sanki yıllardır tanışıyormuşuzcasına samimiyetle ağırladılar ve bizi kalmaya ikna ettiler.

Titikaka Gölü ve Karlı Dağlar

Titikaka Gölü ve Karlı Dağlar

Ev ortamında geçirdiğimiz güzel günlerin ardından pedallara asıldık ve Copacabana‘ya ulaştığımızda Isla del Sol‘a gitmenin yolunu araştırdık. Ertesi sabah bisikletleri otele emanet edip tekneye atladık.

isla del sol

Liman

Copacabana’dan 12 km uzaklıktaki (tekne ile 2 saatlik bir yolculuk) 16.yy’ın en önemli dini merkezi, güneşin doğumyeri, inka uygarlığınin önemli merkezlerinden biri olan ısla del Sol adasında bugün Aymara halkı yaşıyor. Titikaka gölünün en büyük adasında inka harabelerini, kutsal kayayının etrafına kurulmuş içiçe evlerden oluşan yerleşimi ziyaret ettik. Eski uygarlıkların izlerini takip ederken kendimize sık sık aynı soruyu soruyorduk: neden ilk depremde İtalya’da ve Türkiye’de betondan evler yıkılırken, üstüste konulmuş taşlardan oluşan dev tapınaklar ikibin küsür yıl ayakta kalabilmişti…

Isla del Sol, plaj

Isla del Sol, plaj

Copacabana’yı pis kokan sokakları, tatsız yemekleri, kirli elli garsonları, müşteriye ilgisiz pansiyon sahipleri ile Güneş Adasını her 500 metrede doğrudan para dilenen veya herhangi bir arkeojik siteye giriş için bilet kesen halkı ile hatırlayacağız.

Hoşçakal Bolivya, Merhaba Peru.

Peru sınırlarındaki Puno’ya vardığımızda bizi farklı kültürlere evsahipliği yapan adalara götürecek tekneyi arayarladık. İlk durağımız UROS, yani YÜZEN ADALAR. Bundan yüzyıllar önce karada yaşayan avcı bir kabile kendini savunmak için kamıştan kayıklarla göle açılıyor ve bir süre sonra kamıştan yaptıkları adalara yerleşiyorlar. Bugün balıkçılık ve turizm ile geçinen halkın yaşamı gerçekten çok etkileyici.

uros yüzen adalar

Uros, yüzen adaların yüzen evleri

Uros, kamış kayıklar

Uros, kamış kayıklar

Devam ediyoruz. Uçsuz bucaksız, masmavi Titikaka’ya deniz demekten kendimi alamıyorum. Bir sonraki durağımız AMANTANI adası. Titikaka Gölünün en kalabalık adası Amantani’de 4000 kişi yaşıyor ve her aile ayda bir kere evinde bir yabancı ağırlıyor. Bizim ailemizin babası Bautista bakkal dükkanı işletiyor, anne Rosalia bere ve kazak örüyor, 13 yaşındaki Willer ise 40 dakika uzaklıktaki liseye hergün yürüyerek gidip geliyor. Adada motorlu taşıt yok.

Amantani adası, akdenizde bir adaya benziyor

Amantani adası, akdenizde bir adaya benziyor

Titikaka’daki son ziyaret ettiğimiz ada TAQUILE‘in her köşesi fotoğraflamaya değer. Taquile adasında erkekler örgü örmeye sekiz yaşında başlıyor, kadınlar evlendiklerinde saçlarını kesip eşlerine saçlarından dokudukları bir kemer hediye ediyor. Erkek bu kemeri ömrü boyunca belinde taşıyor.

Taquile,titicaca

Taquile,limanda gelenek kıyafetleri ile bir çift

Taquile, yüzlerce yıldır kullanılan muazzam tarım amaçlı kullanılan teraslar 

Seyahatimizin sonlarına yaklaşıyoruz. Son günlerimizi süratle pedal çevirmek yerine Cusco, Machu Picchu ve çevresindeki inka medeniyetinin kalıntılarını  keşfe adamaya karar verdik.