Ara

Okula Gitmek için PaBüs

Bisiklet Kültürü Bisikletizm

Okula Gitmek için PaBüs

Paylaş
pabus yuruyerek okula

Pabüs. İstanbul, Avrupa’nın en yoğun araç trafiği olan şehri olarak indekslerin ilk sıralarına yerleşince Hollandalılar bize alternatif ulaşım şekilleri konusunda yardım etmeye karar vermişler. Bisikletin ulaşımın bir parçası olarak algılanmasını sağlamak için projeler yapılmak üzere Türkiye’de pilot bölgeler seçilmiş: Eskişehir, Sakarya ve Antalya. Benim gibi bu şanslı şehirlerde yaşayanlardan değilseniz, o zaman bizler neler yapabiliriz bir bakalım.

pabus yuruyerek okula

Çocuğunuz var ve evinize yakın bir mesafede anaokuluna veya ilkokula gidiyor. Hergün onu okula götürmek için bin takla atıyorsunuz okuldan alınması için de komşularınıza ve akrabalarınıza dil döküyorsunuz. Hem vakit hem de enerji harcadığınız bu organizasyonu daha kolay bir şekilde yapmak istemez misiniz?

Pabüs – Okula Yürüyerek Gitmek

Avrupa’da şehir merkezlerindeki araç trafiğinin azaltılmasıyla karbondioksit emisyonunun düşürülmesi, toplu taşım araçlarının daha çok kullanılması ve bisiklet ile ulaşımın teşvik edilmesi için yerel yönetimler farklı çözümler üretmektedir. Bunlardan bir tanesi okula gidip gelmek için uygulanan  hem sağlıklı, hem eğlenceli, hem de güvenli ‘piedibus’ (isim annesi olarak buna PaBüs diyorum) . Anaokul ve ilkokul öğrencilerinin ‘yolcu’, yetişkinlerin de ‘şöfor’ olduğu bu otobüsü insanlar oluşturmaktadır.

pabusBelediye veya okullar tarafından görevlendirilen yetişkinler (veliler de olabilir), önceden belirlenmiş rotalarda bulunan ‘durak’lardan öğrencileri toplayarak okular getirmekte ve okuldan sonra evlerine bırakmaktadır. Yetişkinlerden biri en önden gitmekte, öğrenciler hemen ardında,en arkada ise bir yetişkin daha kontrol amaçları takip etmektedir.

Prof. Dr. Brettschneider (Universität Paderborn) tarafndan yapılan araştırma sonuçları ise şu şekilde:  Okula yürüyerek giden çocuklar, okula araç ile gelen çocuklara göre,  haftaiçi her gün düzenli olarak hareket ediyorlar. Okula yürüyerek gelen çocuklar okulun ilk saatlerinde derslerine daha iyi konsantre oluyorlar. Bedensel hareketin yanısıra konsantrasyon konusunda da daha iyi sonuçlar yakalayan çocuklar, sınıftaki diğer arkadaşlarına oranla daha hızlı öğreniyorlar. Yaşıtları ile okul yolunda zamanı paylaşan öğrenciler, sosyalleşmekte zorluk yaşamıyorlar.

Çocuğunuz varsa ve okulu evinize 1-2 km mesafede ise siz onu okula yürüyerek göndermeyi tercih etmez miydiniz? Neden diğer velilerle organize olmuyorsunuz?

Okula gitmek için diğer bir çözüm Velobus.

Etiketler:
Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

 • 1

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

 1. Nüvit Becan 09/04/2013

  Merhaba ,
  Uzmanlar tarafından ,her zaman tavsiye edilen ,çocukların okullarının evlerine yakın mesafede olmasıdır. ama maalesef bu gerçekleşmiyor bu neden ile aileler ,servisler aracılığı ile okullara göndermek zorunda kalıyorlar. Hollanda da çocuklar okullarına bisikletleri ile gidiyor ,bu neden ile daha sağlıklı oluyor ,her türlü hava şartlarında bile olsa. bizim çocuklarımız oraya gittiklerinde bunu denediler ve hasta oldular ,bu öğrenci değişim sistemi sırasında, bu bir alışkanlık meselesi. Kesinlikle daha ,sağlıklı,pozitif düşünceye sahip bir nesil istiyorsak bu desteklenmeli. ama önce insanlarımıza dediğiniz gibi eğitimi vermemiz lazım…Buda haklısınız anaokulundan, hattan evden başlıyor.. Güzel günler dilerim.

  Cevapla
  1. bisikletim 09/04/2013

   Merhaba Nüvit Bey,dusunme seklimizi degistirmek icin once aliskanliklarimizi degistirmemiz lazim. Okula babsinin otomobili ile gitmeyi “havali” bulan nesilin yerine kendi basina giden bir nesil icin biryerden baslamamiz lazim. Bu hem cocuklarin gelisimi icin hem de anne babanin zamanini organize etmek icin cok kolay bir yontem.selamlar, Pinar

   Cevapla

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *