Ara

Otomobilsiz Kentler Günü Nedir ve Nasıl Kutlanır?

Bisikletli Yaşam

Otomobilsiz Kentler Günü Nedir ve Nasıl Kutlanır?

Paylaş
otomobilsiz kentler gunu

Otomobilsiz Bir Dünya? Senede bir gün mümkün, neden her gün olmasın?

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü her yıl 22 Eylül‘de kutlanan bir etkinlik. Şehirlerde otomobilsiz bir yaşamın mümkün olduğunu göstermek ve deneyimlemek için caddelerin trafiğe kapatılarak yayalara ve bisikletlilere sunulduğu bir gün; geleceğin şehirlerinin nasıl olacağına dair kısa bir fragman diyebiliriz.

avrupa hareketlilik haftasi

Paris, otomobilsiz kentler günü

Fransa’nın başkenti Paris, ilk kez Otomobilsiz Kentler Günü’nde motorlu araç trafiğine kapatılan ünlü Champs Elysées Bulvarında hava kirliliği ölçümü yapılmıştı ve günün sonunda kirlilik oranında %40 azalma görülmüştü. Bu Paris için bir dönüm noktası oldu ve belediye başkanı Anne Hidalgo kenti otomobillerden arındırmak için çalışmalara başladı. Bu yıl 1 Ekim’de sadece Paris’in en ünlü bulvarı değil, tüm şehir merkezi trafiğe kapatılacak ve etkileri ölçülecek.

Otomobilsiz Kentler için Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

The Guardian‘ın geçtiğimiz yıl Otomobilsiz Kentler Günü‘nü kutlayan Paris, Bogota, Brüksel, Detroit gibi şehirlerin yanında İstanbul‘dan fotoğraflara yer verdiğini biliyor musunuz? İstanbul’dan iki harika kare Süslü Kadınlar Bisiklet Turu‘na ait. 2013 yılından beri Otomobilsiz Kentler Günü’ne dikkat çekmek için yapılan etkinliğin katılımcıları bisikletleri ile şehir merkezine gelip, ana caddeleri kullanarak bisikletli çoğunluğu oluşturuyorlar. Bisiklet turu, her yaştan kadının ve çocuğun katılabileceği bir tempoda, kısa  mesafeli bir sürüş. Otomobilsiz yaşamı deneyimlemek için muhteşem bir tecrübe.

otomobilsiz kentler fancy women bike ride

credit: the Guardian

Gönüllü kadın hareketi Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2019’da 22 Eylül’de 120 şehirde eş zamanlı olarak yapılacak.

European Mobility Week – Avrupa Hareketlilik Haftası

16-22 Eylül tarihlerinde yapılan European Mobility Week (Avrupa Hareketlilik Haftası) her yıl farklı etkinliklerle kutlanıyor. 22 Eylül tarihinde ise bir güncük “otomobilsiz” olan şehirler ön plana çıkıyor.

otomobilsiz kentler gunu

Bu yıl Hareketlilik Haftasına etkinlikleri ile kayıt yaptıran yaklaşık 2000 şehrin arasında Türkiye’den İstanbul, İzmir, Eskişehir, Alanya ve Bartın var. Geçtiğimiz yıl haftanın teması “intermodal ulaşım şekilleri” idi. Bu yıl ise “paylaşım“. Paylaşımlı Ulaşım, yani bike sharing (bisiklet paylaşım sistemleri), car sharing (araç paylaşımı) vb.

İstanbul Hareketlilik Haftası Etkinlikleri

İstanbul etkinlikleri arasında “metro şantiyesi gezisi”, kısa bir süre önce trafiğe kapatılan Ordu caddesinde “hava kirliliği ve gürültü seviyesi ölçümü”, söyleşi, bisiklet kullanım eğitimi, belediye personelinin işe bisikletle gitmesi bulunuyor.

İstanbul etkinlik takvimi için hazırlanan websitesini ziyaret edebilirsiniz.

İzmir Hareketlilik Haftası Etkinlikleri

Otomobilsiz Kentler Günü 22 Eylül’de Alsancak’ta etkinliklerle değerlendirilecek.

otomobilsiz kentler gunu

22 Eylül 2016 – Otomobilsiz Kent Günü, Plevne Bulvarı İzmir

İzmir şehir merkezinde trafiğe kapatılan 650 metre uzunluğundaki Plevne Bulvarı dışında bakalım bu yıl başka caddeler de motorlu araç trafiğine kapatılarak çocukların, gençlerin, yaşlıların kısacası insanların kullanımına açılacak mı?

otomobilsiz kentler gunu izmir

İzmir, Plevne Bulvarı

Eskişehir Hareketlilik Haftası Etkinlikleri

Eskişehir Odunpazarı Tarihi Bölgesinde, Kemal Zeytinoğlu Bulvarı 22 Eylülde trafiğe kapatılarak bu bulvar üzerinde programda planlanan etkinlikler düzenlenecektir.

otomobilsiz kentler gunu

İzmir

Bartın Hareketlilik Haftası Etkinlikleri

Bartın’da çok aktif bir bisiklet derneği var. Bartın Pedaldaşlar Derneği, bisiklet turizminin yaygınlaşması için bisiklet turları düzenliyor, bisikletli ulaşımın yaygınlaştırılması için ise lobicilik faaliyetlerinde bulunuyorlar. Emeklerinin karşılıkları ise bu yıl Bartın’da çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan Avupa Hareketlilik Haftası. 16-22 Eylül tarihleri arasında yer alan program çok güzel. Davetiyenin altında ise Belediye Başkanı Cemal Akın’ın imzası var.

Hareketlilik haftasını yaya, bisiklet ve sürdürülebilir ulaşım araçlarını kapsayan programlarla değerlendirmek, ulaşım şeklimizi yeniden gözden geçirme hatta değiştirmemiz yönünde atılan değerli bir adım. Belediyenin kent halkı için hareketlilik konusunda sunacağı kusursuz kullanıcı deneyimi eminim alışkanlıkların değişimi için olumlu bir etki sağlayacak.

Avrupa Hareketlilik Haftası 16-22 Eylül 2019

Avrupa Hareketlilik Haftası her yıl sürdürülebilir hareketlilik ile ilgili belirli bir tema üzerinde odaklanmaktadır. 2019’un teması “Güvenli yürüyüş ve bisiklet sürme” olarak belirlenmiştir. Merkezine yürüyüşü olan bu yılki tema çoğu zaman önemsenmeyen bu ulaşım türüne dikkat çekmektedir.

Belki Okumak İstersiniz:

Otomobilsiz Kentler Sadece Bir Hayal Mi?

Otomobilsiz Şehirler: Dünyadan 7 Örnek