Ara

Roma, 28 Nisan, Bisiklet Eylemi

Gündem

Roma, 28 Nisan, Bisiklet Eylemi

Paylaş
bisiklet eylemi roma

Bisiklet Eylemi , #salvaiciclisti hareketi doğalı iki ay oldu ve bir şeyi hatırlatmakta fayda var:  #salvaiciclisti sadece bir bisikletçi eylemi değil,  şehir içinde bisiklet ile hareket etmeyi seçmiş kişilerin güvenliğinin artırılması için başlatılmış bir farkındalık hareketidir. Hareket, bisiklet blog yazarlarının çabası ile doğdu, facebook ile daha çok kişiye ulaştı, reklamı twitter ile yapıldı ve 28 Nisan 2012 günü ‘web’ tabanlı olmaktan çıkıp Roma’da Kolezyum meydanında 50.000 kişinin katılımıyla ‘sokak’ta somutlaştı.

28 Nisan günü Roma’da böyle bir etkinliğe katılma ayrıcalığımı işte bu karelerle paylaşmak istiyorum:

bisiklet eylemi

Roma’nın en turistik caddesinde araçlar saatte 70km/h ile gidiyorlar. 28 Nisan sabah saatleri Colosseo önü…

Saat 15:00-17:00 arasında gerşekleşen ‘izinli’ eylemin katılımcıları yavaş yavaş trafiğe kapatılan caddeye gelmeye başladılar.

Soldaki Marco, öğrenci, fakülteye bisikletle gidip geliyor. Sağdaki Roberto, emekli, İtalya’nın güneyinden bu harekete destek verdiğini göstermek için bir günlüğüne Roma’ya gelmiş.

Katılımcılar meydana sığmayınca, polisler barikatları genişletiyor.

Paolo,10 maddelik manifestoyu açıkladı ve belediyelerden beklentilerinin ne olduğunu belirtti.

‘izinli’ statik eylemin hemen ardından izinsiz tur başladı. Binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen spontan turda Roma sokakları üç saat boyunca zil sesleri ile şenlendi.