Ara

Şehir Koşusu – Neden ve Nasıl 10k Koştum?

Bisikletizm

Şehir Koşusu – Neden ve Nasıl 10k Koştum?

Paylaş
sehir kosusu

Bugün hayatımda ilk kez 10 kilometre koştum. Benim on kilometre koştuğum sürede yarım maraton koşanlar, bu yazıda sizin bilmediğiniz bir şey yok, bence hiç vakit kaybetmeyin. Bu yazı, daha önce hiç şehir koşuna katılmamış olanlar için.

Neden Koştum?

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde, çiçekli kutlama mesajlarından bunaldığım bir ara “kalk kendin için birşey yap” dedim. Facebook sayfama aşağıdaki satırları yazdıktan sonra StraMilano şehir koşusuna kayıt yaptırdım.

Yarının, düne benzemesini istemiyorsanız bugün daha önce hiç yapmadığınız birşey yapın, belki uzun zamandır merak ettiğiniz bir deneyimi yaşamak için harekete geçin. Sevdiğiniz şeyleri araştırın, bulun ve yapın.

Yürümeyi ve bisiklete binmeyi çok seviyorum ama koşmaktan hep kaçtım. Bedeninde bir gram yağ olmayan, gözalıcı renklerdeki formalarıyla yanımdan geçen atletik insanlara her zaman imrendim. Koşu denemelerim hep bir şekilde zihnim tarafından bloke edildi ve koşmaya başladıktan kısa bir süre sonra beynim, bedenimin şalterini kapattı. Koşamadım değil, koşmadım. Zihnimle ciddi ciddi oturup konuşma zamanı gelmişti.

Şehir koşusuna hazırlık için tam 10 gün vardı.

Koşuya Hazırlık

Kıyafet: Yeni birşey almadım. Yoga yaparken kullandığım tayt ve bisiklet sürüşlerinde kullandığım hafif windstopper ceket uygun olabilir dedim. Rahat bir çift spor ayakkabı.

sehir kosusu

Parkur: Evden çıkıp koşuya başlayabilmek için tenha sokaklardan parka ulaşabileceğim bir parkur seçtim.

sehir kosusu

Mesafe: Antrenmanda 4 km, 5 km ve 7 km koştum. Koşu sırasında mesafede değil saate baktım. Hedefim daha uzun süre koşmaya devam etmek oldu.

sehir kosusu

Müzik: Soundcloud’da koşu için hazırlanmış playlist’leri dinledim. Normalde 3 dakikadan fazla tahammül edemediğim elektronik müzik koşuda ritim tutmak için oldukça uygundu.

runtastic orbit kosu

Mobil Uygulama:  Strava mobil uygulaması ile koşularımı  kayıt altına aldım. Kolumdaki Runtastic Orbit saat ile adımlarımı saydım. Koşu dışında günlük hedefim 10.000 adımdı.

meyve kosu beslenme

Beslenme: 20 yıldır vejetaryenim. Sebze ve meyve temel besin kaynağım. Her gün fiziksel aktivite yapmak iştahımı oldukça açtı. Ben de atıştırmalık olarak kuru meyve ve ceviz tükettim.

10 günde ne öğrendim?

Önümdeki tek engel kendi zihnim. Zihinle mücadele ise gerçekten hafife alınacak bir şey değil. İlk koşuya çıktığım gün, sadece meraktan saate baktım ve “wow yarım saat olmuş” dediğim anda fişim çekilmiş gibi bir anda durdum. Bedensel gücüm olsa da zihnim, yarım saatin yeterli olduğuna karar verdi. Bir sonraki koşuda saate bakmadım. Daha uzun koştum. Aynı parkurda koşmak sıkıcı olmaya başladığında başka sokaklarda koştum ve “merak” beni motive etti.

Düzenli bisiklete binmek ve yoga yapıyor olmak şehir koşusunda bana avantaj sağladı. Gelelim StraMilano koşusuna.

stramilano sehir kosusu

Bu yıl 46.kez yapılan şehir koşusuna 50.000 kişi katıldı. Milano Duomo (Katedral)’dan saat 9:00’da başlayan koşu için şehir dışından gelen bir çok kişi vardı.

stramilano sehir kosusu Çocuklar ve yaşlılar için 5k koşu parkuru, herkes için 10k parkuru ve yarım maraton için sokaklar trafiğe kapatılmıştı.

stramilano sehir kosusu

Koşuya köpekleri ve çocukları ile katılanların sayısı oldukça fazlaydı. Anne baba koşarken, çocuklar onlara bebek arabasında veya kaykayla eşlik ettiler. Arkadaş grupları gelen gençler müzik dinleyerek yürüdüler veya koştular. Dernekler üyeleri ile bilirkte kendi tempolarında parkuru tamamladılar.

Şehir koşusu, bir yarış değil, bir sosyal etkinlik olarak herkes tarafından sahiplenilmiş. Şehri otomobilsiz deneyimlemek ve ilkbaharın ilk gününü şehrin turistik bir rotasında keyifli bir şekilde yaşamak paha biçilmez.

runtastic me sehir kosusu

Türkiye’de şehir koşularına katılıp hem eğlenip hem de koşmak mümkün. Koşmam dersen o zaman mutlaka yürü.

Wingsforlife Worldrun İzmir, Runatolia, İstanbul Maratonu gibi onlarca farklı etkinlik bulunuyor. Koşu takviminden kendine bir etkinlik seç ve harete geç derim. Hem kendine hem de şehrine başka bir gözle bakmak için harika bir fırsat.

Etiketler:
Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

  • 1

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *