Ara

Şili: Valparaiso

Gezi Yazıları

Şili: Valparaiso

Paylaş
valparaiso

Büyük Okyanus kıyısında, Santiago’ya 165 km uzaklıkta ‘Cennet  Vadisi’ , Valparaiso.

Valparaiso, Panama kanalı açılasıya kadar Büyük Okyanus kıyısında önemli bir limanmış. Cape Horn’dan geçen gemiler için ilk sığınma noktası bu limanmış.

Şehir küçüklü büyüklü tepelerden, bu tepeler üstündeki yamuk yumuk   rengarenk evlerden, daracık sokaklardan, bu tepelere çıkan tek kabinli teleferiklerden oluşuyor. Şehir büyük depremler görmüş. Hemen hemen hergün şehrin bir yerinde bir ev yanıyormuş. Ama evleri tekrar yaptırmak için kaynakları yok. Çatısı olmayan, pencereleri yanmış evler derme çatma evler…ama yine de bir şekilde büyülü…

Kaos içinde düzen. Aklımızda duvar resimleri, damağımızda borgona ( doğranmış taze çilek parçacıkları ve pudra şekerli kırmızı şarap) tadı kaldı.

valparaiso

Asansör

41 tepeli kentin yokuşları dik ve uzun. Yükseklerdeki mahallelere giden toplu taşıma araçları rengarenk finükülerler çok çok güzel.

valparaiso

Şehiriçi Otobüsleri

valparaiso

Cerros ın Valparaiso

valparaiso

Meydan

Kolonial dönemden kalan kent merkezi 2003 yılında UNESCO tarafından korumaya alınmış.

valparaiso

Cennet Vadisi

Santiago’da ev sahibimiz Paolo’nun universiteden arkadaşı Federico. Federico, son üç yıldır Santiago’da Birleşmiş Milletler için çalışan bir italyan. Valparaiso’yu görmeden bu bölgeden ayrılmamamız gerektiği konusunda çok ısrar etti ve sayesinde çok güzel bir yerde çok güzel bir gün geçirdik.

Federico, herşey için çok teşekkürler. Bir gün İzmir’de görüşmek üzere.

Paolo&Federico

Etiketler:
Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

 • 1

İlginizi Çekebilir

2 Yorumlar

 1. fagioliborlotti 03/05/2011

  belle foto!!

  Cevapla
 2. Mutlu 14/04/2018

  Gecen yil alelace gordum valperos’yu. biraz hayal kirikligi oldu benim icin. Sili’de beni en cok etkilyen yer pasifikteki adasi paskalya adasi oldu.

  Cevapla

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *