Ara

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu-İzmir

Bisiklet Kültürü Bisikletizm

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu-İzmir

Paylaş
suslu kadinlar bisiklet turu

Geçtiğimiz yıl ilk kez yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu yıl tur öncesi yazılı ve görsel medya desteği sayesinde facebook’un sanal ortamından çıkıp gazetelere ve televizyon ekranına taşınması ile daha çok kişiye ulaştı. Bugün 500’den fazla kadın süslü bisiklet ve şık kıyafetlerimiz ile kente rengarenk görsel bir ziyafet sunduk.

Saat 16.00’da Göztepe’de buluşup, yavaş yavaş Konak Meydanı’na pedal çevirdik. Konak Meydanı’nda aramıza karışan sivil polisler bu kadar kalabalık ve ”süslü” bir grubun tehlike yaratacağına inandıkları için Konak Saat Kulesi’nde toplanmamıza razı olmadılar. Biz de ısrar etmedik ve sıkışık bir alanda katılımcıların toplanmasını bekledik. Sonra nasıl olduysa İzmir’in simgesi Saat Kulesi önünde fotoğraf çekilmemize izin verildi, biz de hızlı bir şekilde kameralara öpücüklü-gülücüklü pozlar verip Alsancak istikametinde pedal çevirmeye başladık.

Bu sırada güzel kadınların arasına ”sporcu formalı erkek bisikletliler” karıştılar. ”Fotoğraflarımızı bozuyorsunuz, siz uzaktan bizi izleyin” ama ”yardıma ihtiyaç duyan zavallı kadınlara” yardım aşkıyla erkek bisikletliler önümüzden arkamızdan ayrılmaz oldular.

Bir tanesi arkamdan gelip ”önünüze bakın kum var” dediğinde ise erkeklerin neden gidip kendi işlerine bakmadıklarını düşündüm. Biz kadın başımıza etkinlik organize edip, bir şekilde bisikletlerimizle kent merkezinde gelmiştik ve bisiklet yolundan giderken önümüzden arkamızdan bu ”yorumları” dinlemek istemiyorduk. ya siz gidip ”performans” turunuzu yapsanıza….

Bu etkinliğin amacını günlerdir bas bas bağırıyoruz, bulduğumuz her ”sanal duvara” yazıyoruz: biz herkesin istediği şekilde istediği bisiklete binip gezebileceğini göstermek için buluştıık. Kafalarında kaskları, uyumlu tayt ve tişörtleri, son model bisikletleri ile erkekleri başka turlarda boy gösterisi yapmaya davet ediyorum. Hayır illa süslü kadınların bisiklet turuna katılmak istiyorsanız, o zaman en azından etek giyip gelin de medyatik değeriniz olsun. Hayır etek giymeyiz diyorsanız, o zaman bir zahmet aramıza girmeyiniz.

Bir de medya temsilcilerimizin reportaj sorusuna değinmeden edemeyeceğim.

gazeteci: ”Merhaba hanımefendi. Bugün kıyafet, ayakkabı ve şapkanızda siyah rengi tercih etmişsiniz. Bunun nedenini öğrenebilir miyiz?”

ben: ”evet, turdan sonra cenazeye gidiyorum”

gazeteci : ”uhhh”

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na katılan İzmir’in güzel kadınları, bisikletlerinizi süslediğiniz ve bu farkındalık etkinliğine katıldığınız için kendi adıma size çok teşekkür ederim.

Kadınlar gelecek yıl 20 Eylül’de Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Vol III‘de buluşmak üzere.

IMG_3303 IMG_3304 IMG_3305 IMG_3309 IMG_3313 IMG_3321 IMG_3322 IMG_3323 IMG_3324 IMG_3325 IMG_3331 IMG_3336 IMG_3337 IMG_3338 IMG_3340 IMG_3347 IMG_3352 IMG_3353 IMG_3355 IMG_3356 IMG_3358 IMG_3359 IMG_3360

Etiketler:
Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

  • 1

İlginizi Çekebilir

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *