Ara

TCR | Transcontinental | by PEdAL ED

Etkinlik

TCR | Transcontinental | by PEdAL ED

Paylaş
transcontinental

TCR | Transcontinental

Avrupa kıtasını batıdan doğuya pedallamaya ne dersin?

Hmmm. Neden olmasın.

Tek başına, destek almadan yapmaya ne dersin?

Zor olur ama…

Hiç durmadan  4000 küsür km  kilometre bisiklet sürmeyi göze alan, maceraperest insanların katıldığı Transcontinental Race gerçek bir dayanıklılık sınavı diyebilirim.

Transcontinental Mike Hall

TCR’ın fikir babası ve düzenleyicisi İngiliz Mike Hall, Mart 2017’de Avustralya’da bir yarış sırasında otomobil çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Bu yıl 5. kez düzenlenen Transcontinental yarışının ilk dört yıl bitiş noktası İstanbul’du ancak bu yıl varış noktasının Yunanistan olması tercih edildi. Yarışmacılar aynı anda aynı noktadan bisiklet sürmeye başlıyorlar, varış noktasına kadar belirli yerlerdeki kontrol noktalarına uğruyorlar. Kontrol noktaları arasında hangi yoldan gideceklerine kendileri karar veriyorlar, ne zaman duracakları, nerede yemek yiyecekleri tamamen kendilerine bağlı. Yarış süresince su, yiyecek ve konaklama ihtiyaçlarını kendileri karşılıyorlar. Başka insanlardan yardım almalarına izin verilmiyor.

Yarışmayı birinci olarak tamamlayanlar genellikle 7-10 gün içinde kıtayı batıdan doğuya geçiyorlar. Günde 220-280 km arası yol yaparak yarış 15 günde tamamlanabiliyor.

2013 yılında ilk kez yapılan ve  bu yıl 5. kez gerçekleştirilen yarışı kelimelerle tarif etmem gerçekten zor. TCR1’e katılan Recep Yeşil’in hikayesini izlemek fikir verebilir:

Transcontinental Race – TCR4

Transcontinental Race -TCR5

transcontinental

TCR 2017 başlangıç, bitiş ve kontrol noktaları

TCR5’e katılan 300 yarışmacının arasında 171 numarayı Berk Okyay taşıyor. Berk geçen yıl Londra-Çanakkale arasındaki parkuru tamamlamıştı.

28 Temmuz’da Belçika’nın Geraardsbergen şehrinde başlayan Transcontinental Race’ın bitiş noktası Yunanistan’ın Meteora şehri. Yarışmaya katılan bisikletçiler, yol üzerinde organizasyon tarafından belirlenen kontrol noktalarına uğramak zorundalar. Bu yıl Almanya, İtalya, Slovakya ve Romanya’da toplam 4 adet kontrol noktası bulunuyor.

Bol şans Berk Okyay! Berk’i trackleaders (171 numara), facebook ve instagram hesaplarından izleyebilirsiniz.

transcontinental berk okyay

Berk Okyay