Ara

VELO-CITY BİSİKLET ZİRVESİ 2017 – NIJMEGEN

Bisikletizm

VELO-CITY BİSİKLET ZİRVESİ 2017 – NIJMEGEN

Paylaş
Velo-City 2017

Global bisiklet zirvesi Velo-City konferansı European Cyclists’ Federation (ECF) tarafından yılda bir kez düzenleniyor. Konferans bir yıl Avrupa’da bir yıl okyanus aşırı bir ülkede gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl Tayvan’da yapılan konferans, bu yıl 13-16 Haziran tarihleri arasında Hollanda’nın Nijmegen kentinde 40 ülkeden 200’den fazla konuşmacı ve 1500’den fazla katılımcı ile muhteşem bir organizasyondu.

Velo-City 2017

Velo-city konferansı, kamusal alanın eşit dağılımı ve bisiklet kullanımı için uygun altyapıların sağlanması konusunda politikacıları etkilemek, yerel yönetimlere ise yol göstermek için yapılan uluslararası iletişim ve bilgilendirme platformu. Sadece vizyoner politikacıların görüş alışverişi yaptığı bir yer değil aynı zamanda uzmanların, dernek temsilcilerin, kurumların, aktivistlerin, akademisyenlerin ve özel sektör şirketlerin bilgi ve deneyim paylaştığı çok önemli bir etkileşim alanıdır. 4 gün süren konferanstan sonra kendimi hızlandırılmış bir yüksek lisans programını tamamlamış gibi hissediyorum.  

Velo-City 2017

Willem-Alexander the King of the Netherlands

Velo-City 2017 oldukça görkemli bir şekilde başladı çünkü konferansın önemini bilen Hollanda Kralı Willem-Alexander tarafından bizzat açılışı yapıldı.

velo-city nijmegen

Muhteşem bir konferans salonunda, dünyanın en büyük bisiklet zirvesinde, yüzlerce kişi ile birlikte onlarca şehrin belediye başkanı da bulunuyordu.

ECF başkanı Manfred Neun European Cyclists’ Federationu ve üye kuruluşlarının misyonunun dünyanın her yerinde insanlara bisiklete binme özgürlüğü imkanının verilmesi olduğunu söyledi.

Nijmegen Belediye Başkanı Hubert Bruls, şehirleri yaşanabilir yapmanın ve yaşam kalitesinin artmasının ancak bisikletlilere daha çok imkan sunmakla gerçekleşeceğini söyledi.

velo-city

Kopenhag Belediye Başkanı Morten Kabell, “Kopenhag’da bisiklet kullanım oranı %41 ancak bu yetmez. Daha iyi hizmet verebilmek için ben bu konferansa sizlerden bilgi ve deneyimlerinden öğrenmeye geldim” dedi.

velo-city 2017

Norveç’in başkenti Oslo Belediye Başkanı Marianne Borgen, Oslo’ya özel araçla girişi yasaklarken, şehir halkına nasıl daha sürdürülebilir ulaşım ve hareket imkanları sunduklarını aktardı. Paris Belediye Başkan Yardımcısı Christophe Nadjovski, Dublin Belediye Başkanı ve diğer katılımcı yöneticiler, bisikleti bir hız aracı değil, bir erişim şekli olarak tanımladıklarını ve bisikletliler için altyapı ve hizmet çalışmalarını hızlandıracaklarını söylediler. Bisiklet yatırımları ve bisiklet kullanımının özendirilmesi için programlarını açıkladılar.

velo-city 2017

Konferansın teması ‘The Freedom of Cycling’, yerel yönetim, altyapı, insan, bisiklet ekonomisi ve şehir planlama başlıkları altında oturumlarda tartışıldı. Bisikletlilerin Krallığı, Hollanda’nın bisiklet kültürü sağlık ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirildi.

Velo-city konferansına katılan 1500’den fazla katılımcının kendi yaşadığı şehir ve çalışma alanı için ihtiyacı olan bilgilere eriştiğine eminim. 260 konuşmacının, 107 farklı oturumda paylaştığı konuların bir kısmına burada yer vereceğim. Konferans oturumlarının dışında 60 farklı sahada eğitim gezisi ve Amsterdam Bisiklet Turu yapıldı. Expo alanında 100’den fazla firma bisiklet üzerine yenilikçi teknolojilerini ve ürünlerini tanıttılar.

Velo-City 2017

Velo-City, öğle yemeğini Alman Yeşiller Partisinden bir milletvekili ile yediğiniz, Brüksel’in ilçe belediye başkanlarından birisi ile saha gezisi yaptığınız, akşam Filipinler’in başkenti Manila ulaşım dairesi müdürü ile bira içtiğiniz, konferans oturumlarında yorulduğunuzda sizin için ücretsiz olarak sunulan yüzlerce bisikletten birini alıp biraz parklarda gezip geldiğiniz bir konferans. Böyle muhteşem bir etkinliğe ikinci kez katıldığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.

velo-city konferansi

Türkiye’den kimler vardı? Türkiye’deki bisikletli kadın hareketini anlatmak üzere ben ve Seçil Yakan “cycling and gender” oturumunda kürsüdeydik. Muğla’dan Enverçevko derneği her yıl olduğu gibi konferansı takip ettiler. Sivil Sayfalardan Mehmet Ali Çalışkan vardı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi’nden 3 kişi, İstanbul Bisiklet Derneği’nden 1 , Bisikletliler Derneği’nden 1 kişi bulunuyordu.

Velo-City konferansına ülkemden güzel bir hikaye (Süslü Kadınlar Bisiklet Turu) anlatmak için yaklaşık bir yıl önce başvuru yaptım.  Oturumlardan birisinde konuşmacı olarak kabul edildiğimi öğrendiğimde ise masraflarım için Dutch Cyclists’ Union’ın bursuna başvurdum. Talebim kabul edildi ve bireysel sponsorum Accell Group (Accell Bisiklet Türkiye) oldu. Accell Group’a destekleri için çok teşekkür ederim.

Velo-City 2017’de Öğrendiklerimi Paylaşıyorum:

Bir kamu kuruluşunda çalışıyorsanız veya STK gönüllüsü iseniz bu yazıda farklı ülkelerden bisiklet projelerini ve iletişim kampanyalarını bulabilirsiniz.

Velo-City 2017 | Bisiklet Projeleri

Bisikletin ekonomik değeri hakkında ülkemizde araştırmalar yapılmasa da elimizde Avrupa ülkelerinin yaptığı raporların sonuçları var. Hollanda’yı incelemenizi tavsiye ederim.

Velo-City 2017 | Bisikletin Değeri ve Ülke Ekonomisine Katkısı

Şehir ve Ulaşım Plancıları, Velo-City’ye katılmalısınız. Katılamadıysanız o zaman lütfen bu yazıyı okuyun. Vatandaşlar için eşit haklar sokaktan başlayarak verilmeli.

Velo-City 2017 | Şehir Tasarımının İnsan Davranışı Üzerine Etkisi

Amsterdam’a gitmeden önce mutlaka bu yazımı okuyun. Bu şehri görmeden ve yaşamadan gezi rehberi yazan blog yazarlarına aldanmayın ve şehre bir de özgürlükler açısından bakın:

Amsterdam’da Alternatif Rotalar

Bisiklet, kadınların özgürleşmesine katkı sunan bir araç. Bisiklet, sadece bir bisiklet değildir; toplumda görünürlük kazanmak için bir fırsattır.

Kadın ve Toplumsal Cinsiyet